Dobrodinec, který sem ceduli umístil, chtěl zřejmě upozornit na to, že kachny využívají zdejší silnici k tomu, aby se z rybníka dostaly k potravě do přilehlé zeleně, či si užily toku v nedaleké Cidlině.

Označení sice budí úsměv na tvářích všech, kteří si ji všimli, ale zřejmě tu dlouho nezůstane. Nejedná se totiž o oficiální označení. Otázkou však bylo, kdo se touto „kachní" problematikou bude zabývat.

„Jedná se o krajskou silnici, tudíž náš odbor dopravy toto vůbec neřeší. Obecně ale existují cedule pouze pozor zvěř a skot, šlo by to eventuálně řešit doplňkovou tabulkou. Tato tam je instalovaná bez povolení a neměla by tam být. Řešit to může tedy v tomto případě Správa a údržba silnic," řekla Deníku mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová.

Značka zmizí

Jejímu jičínskému vedoucímu Zbyňku Hercikovi se „recese" sice líbí a svým způsobem chápe i pohnutky k jejímu umístění, ale v nejbližších dnech zaúkoluje své podřízené, aby ceduli odstranili.

„Chápu, že někdo má zájem uchránit kachny, které jsou pro Jičíňáky cílem výletů s rodinou, ale k jejich ochraně před projíždějícími automobily měl zvolit jinou formu," uvedl vedoucí jičínského cestmistrovství.Dodal, že ideálním řešením by bylo obrátit se na zdejší odbor životního prostředí a dopravy.

Ty by mohly ve spolupráci umístit na knížecí hráz značku sice ne tak esteticky hezkou a vtipnou, ale zákonu vyhovující. „Celá situace by se mohla řešit cedulí Jiné nebezpečí s dodatkovou cedulí Pozor kachny na silnici," řekl vedoucí jičínského cestmistrovství Zbyněk Hercik s tím, že mu tato značka příliš nevadí. „Ale podle zákona tam nemá být. Jsou však větší nešvary. Například všemožné cedule u silnic lákající do restaurace, k nejbližšímu ševci či odkazující na různé trhy a slavnosti," ty jsou většinou také umístěny u silnic mimo zákon," dodal Zbyněk Hercik.