Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plní slib a zajišťují větší bezpečnost ve městě

Broumov - Před rokem touto dobou vrcholily předvolební hony na hlasů voličů. Vítězové loňských komunálních už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali. Co se povedlo a co čeká na své řešení? Deník nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se událo v Broumově.

26.9.2015
SDÍLEJ:

Starosta Broumova Jaroslav Bitnar.Foto: archiv starosty

Koho máme na radnici:
Starosta:
Jaroslav Bitnar (Volba pro Broumov) 
Místostarosta: Kamil Slezák
(Sdružení TOP 09, STAN, NK)
Členové rady:
Eva Bilíková (ČSSD)
Tomáš Blažek (Volba pro Broumov)
Monika Mrštinová (Volba pro Broumov)
Jiří Myšák (Volba pro Broumov)
Jiří Ringel (KDÚ-ČSL)
Další zastupitelé:
Mircea Milan Filipcik (Stěnava s Východočechy)
Lubomír Franc (ČSSD)
Miroslav Gol (Volba pro Broumov)
Josef Gruner (KSČM)
Ondřej Habart (ČSSD)
Milan Kotrnec (Nestraníci)
Karel Kutil (Volba pro Broumov)
Milan Mikloš (KDÚ-ČSL)
Lukáš Plachta (Stěnava s Východočechy)
Ladislav Růžička (Volba pro Broumov)
Miroslav Švábl (TOP 09, STAN, NK)
Přemysl Valášek (Nestraníci)
Jiří Veselý (KDÚ-ČSL)
Vladimír Vlk (Volba pro Broumov)
Arnold Vodochodský (Nestraníci)
Jan Vodochodský (TOP 09, STAN, NK)

Prioritou, s kterou šly k volbám strany a uskupení v Broumově, bylo zvýšení bezpečnosti ve městě. Po roce ve funkcích na radnici jsou se svou prací spokojeni a prý se jim daří volební program naplňovat tak, jak slíbili voličům.

„Máme slušnou koalici v zastupitelstvu, a tak nemusíme zbytečně nikam ustupovat. Naše zásadní priority jsou bezpečnost ve městě, a tím i lepší podmínky pro obyvatele, a to se dá v podstatě shrnout do toho, že chceme, aby ve městě nebylo tolik nepřizpůsobivých občanů," říká starosta Jaroslav Bitnar.

S tím také šlo sdružení Volba pro Broumov do voleb. V Broumově, jak říká starosta, tvořilo deset procent obyvatelstva romská a nepřizpůsobivá komunita. Procenta jsou ale i rok po volbách stále stejné. „Naším cílem je nějakým způsobem s tím bojovat. Bojujeme také s tím, že když už tady jsou, tak aby se chovali alespoň v nějakých mezích a neobtěžovali zbytek obyvatel města," vysvětluje starosta.

Jak doplnil, tak první tři měsíce po volbách se nová koalice rozkoukávala a sbírala zkušenosti a síly. Bylo to prý tím, že většina nových zastupitelů nebyla nikdy v zastupitelstvu, ani v radě. Po době hájení se ale pustili do práce.

Zakázali hazard na území města

„První, co se nám podařilo, tak hned v dubnu jsme kompletně zakázali hazard ve městě. Samozřejmě nás mrzí, že ne všechny obce a města v okolí na to přistoupily také. Tak nám teď hráči jezdí například do Meziměstí a nebo někam jinam," posteskl si starosta.

Jak vysvětlil, tak vše má nějaký právní rámec. Nemohli tak zakázat hazard ve městě ze dne na den. Přijali tedy vyhlášku, která zamezuje vydávání nových povolení, která jsou na provozování hracích automatů, a nebo obnovu stávajících. Povolení jsou prý vždy na dobu určitou a prodloužení už nebude možné. Dnes už je tak okolo pětiny přístrojů mimo provoz. Další budou mizet postupně dál, tak jak jim budou končit povolení.

„Snažíme se také jednat s majiteli nemovitostí, kde nepřizpůsobiví občané žijí. Město v minulosti dost lacino a nerozvážně rozprodávalo obecní nemovitosti. Když byl s nějakým domem problém, tak to řešilo tak, že ho za pár korun odprodalo. Dnes víme, že to bylo špatně, protože ty domy jsou plné obyvatel, kteří zde v minulosti nebydleli. Přišli sem za vidinou bydlení," popsal Jaroslav Bitnar.

Město podle starosty investuje také nějaké peníze i do toho, že některé nemovitosti vykupuje zpátky s tím, že budou zbořeny. „Samozřejmě to jsou další finanční náklady, ale věříme, že tím dáváme jasně najevo, že to chceme řešit," vysvětluje starosta.

Pochvaloval si zlepšení péče městské policie a sociálního odboru. Mají také uzavřenou koordinační dohodu s Policií ČR a dělají pravidelné akce. Vše je zaměřeno především na bezpečnost a kriminalitu ve městě. Místní oddělení Policie ČR se může prý pochlubit fantastickým výkonem, co se týká objasněnosti trestních činů.

Dokončili rozpracované akce

„Podařilo se dotáhnout do konce také některé investiční akce, které byly rozjeté už z minula. Je jasné, že investiční akce není možné rozjet lousknutím prstu. Dokumentace a financování bylo zajištěno z minulého období. Město investuje ze svého rozpočtu ročně osmnáct až dvacet milionů korun. Tak tomu bude i nadále. Chceme investovat i více, a tak hledáme další prostředky z různých dotací, tak abychom mohli kvalitu života ve městě ještě více zvýšit," uvedl starosta.

Jak starosta doplnil, tak většinu projektů, kde byly podepsané smlouvy, město dokončilo. Některé z projektů by podle svého mínění ale on osobně nerealizoval. Vyzdvihl však, že se město Broumov také částečně podílelo na obnově benediktinského kláštera.

Město trápí velká nezaměstnanost. Velký podíl na tom prý mají lidé, kterým se nechce dělat a raději pobírají sociální dávky.

„Ve městě máme tady deset procent romského obyvatelstva a také desetiprocentní nezaměstnanost. Kdybychom odečetli ty, co pracovat nechtějí, tak hned budeme na přijatelném čísle. Je hodně lidí, kteří budou radši na podpoře, než by se zapojili do pracovního procesu," říká starosta Jaroslav Bitnar.

„Volební období je ale čtyřleté, a tak nemůžu říci, že se nám něco nepodařilo. To co máme jako volební heslo a hlavní myšlenku, tak na tom pracujeme cíleně a nekompromisně a je vidět, že se nám daří. Nechci vypadat, že mám zájem zatajovat, co se nám nepodařilo, ale zatím se nám daří všechno z toho, co jsme si dali za cíl. Ještě to není ani rok, tak uvidíme, jak se bude dařit dál," dodal starosta. 

ANKETA: Rozvíjel se Broumov za poslední rok podle vašich představ?

Kateřina SCHEJBALOVÁ
V Broumově bydlím krátce, ale vím, že ve volbách byla prioritou zvýšení bezpečnosti. Já osobně jsem se necítila ohrožená dříve a necítím se ohrožená ani teď. Že bych viděla ve městě třeba víc policistů, tak to nemůžu posoudit. Ale jak říkám, tak se cítím bezpečně. Je to ale asi také tím, že nechodím do konfliktních čtvrtí.

Václav PŮTA
Ve městě se stále pracuje. Teď dělají hodně nové chodníky. Pokrok je vidět. Je znát, že se tady něco dělá. Řekl bych, že se začalo také dbát na vyšší bezpečnost. Co jsem si všiml, tak často potkávám strážníky a chodí ve dvou. Souhlasím i s tím, že zakázali ve městě herny, tam se většinou scházeli ti nepřizpůsobiví.

Tereza JANATOVÁ
Výraznou změnu jsem nezaznamenala. V rizikových místech se moc nepohybuji. Například se mně líbí Alejka, ale upřímně, o víkendu se tam moc chodit nedá. Tam jsem policajta ještě neviděla. Je pravda, že jsem se nesetkala zatím ani s žádným problémem, co se týká bezpečnosti. Ale nepohybuji se ve spodní části města.

Magda PETROVÁ
Ve městě se toho udělalo hodně. Řekla bych, že se v tom pokračuje tak nastejno. Máme tady ale silnou komunitu nepřizpůsobivých a je nejhorší, že dostávají peníze zadarmo. Dávají to také lidem najevo. Po večerech nikde nechodím, tak nemůžu posoudit, zda je v tu dobu v ulicích víc policistů. Co chodím na procházku tak jsou.

Černou můrou jsou nezaměstnaní

Broumov - Město se snaží vytvořit pro lidí, kteří žijí pouze ze sociálních dávek, alespoň nějakou povinnou zaměstnanost ve prospěch města. Má to prý ale svá velká úskalí.

„Město v letošním roce zaměstnalo zhruba třicet lidí. Nejhorší je, že kvalita od nich vykonané práce je mizerná a náklady s tím spojené jsou nezanedbatelné. Myslím si, že by bylo daleko levnější zaměstnat normální lidi, kteří by odvedli kvalitní práci. Je to ale pro nepřizpůsobivé trochu výchovné a poučné, vysvětlil starosta Jaroslav Bitnar. Je to prý také jedna z cest, jak naučit skupinu lidí, kteří nikdy nic nedělali pracovním návykům a povinnostem. Problémem je, že v poslední době k žádnému podstatnému navýšení pracovních příležitostí ve městě nedošlo.

Strašákem města je pivovar

CO BUDE DÁL s měšťanským pivovarem v Broumově? Studie na vybudování městských lázní nebo sportcentra byly smeteny ze stolu. Další smysluplné využití objektu, který se nachází přímo v centru města poblíž kláštera a vstupu do historického centra, se zatím nenašlo.

Měšťanský pivovar v Broumově.

Autor: Jiří Mach

26.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomio Okamura.
2 6

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Andrej Babiš.
56

Babiš: ANO chce šéfa Sněmovny, zjišťuje představy ostatních stran

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Aktivista Jakub Čech: ČSSD se neočistila od kmotrů, proto spadla na dno

Co si myslí mladý prostějovský aktivista Jakub Čech o výsledcích voleb? Přečtěte si jeho názor.

Pospíšil podal přihlášku do TOP 09, věří v její budoucnost

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Pospíšil řekl, že o jeho možné kandidatuře do vedení strany je nyní předčasné mluvit, když ještě není ani členem. Zdůraznil však, že s TOP 09 intenzivně spolupracuje již více než tři roky jako její europoslanec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení