Kraj se Sommerem po letech soudních sporů uzavřel smír. Sommer požadoval náhradu škody na zdraví kvůli  zdravotním komplikacím po zákroku.

Sommer se v jičínské nemocnici v roce 1994 podrobil operaci žaludku. Tvrdil, že při zákroku mu byly poškozeny nervy levé ruky, což vedlo k jejímu ochrnutí, a stal se tak částečně invalidním.

„Kauza se táhne od dob, kdy kraj nemocnici ještě nevlastnil. Pacient žádal částku mnohem vyšší," uvedl krajský radní Josef Dvořák (ČSSD).

Případem se zabývaly různé soudy, jičínský okresní soud i hradecký krajský soud žalobu na nemocnici zamítly, protože například podle znaleckého posudku Ústřední vojenské nemocnice v Praze byl postup nemocnice v pořádku. Následně Ústavní soud verdikty zrušil a případ se vrátil k jičínskému soudu.

„Věc se táhne 18 let. Okresní soud v Jičíně po vrácení případu doporučil jednat o smírčím vyřešení sporu. Nyní bude možné celou kauzu uzavřít. Částka je přijatelná i pro pojišťovnu, která peníze uhradí," dodal Dvořák.

Česká pojišťovna  tak zaplatí nejen půl milionu korun za náhradu zdraví a ušlý zisk Sommera, ale také sto tisíc korun za právní zastoupení a zhruba sedmadvacet tisíc korun za soudní poplatky.

„Kraj nebude platit ani korunu. Přistoupili jsme na smírné vyřešení také kvůli tomu, že v případě dalších soudů a případné prohry by pojišťovna větší finance než 500 tisíc neuvolnila," vysvětlil Dvořák.