Psal se květen 2002, když po dvouleté rekonstrukci přivítala budova hradeckého muzea opět návštěvníky. Město tehdy nechalo vyměnit okenní rámy, postavit nové rozvody elektřiny, vody a topení a v zadním traktu budovy vznikl výtah. Oprava se dotkla i izolace 
v suterénu a kanalizace kolem domu. Náklady? Sedmdesát  milionů korun i díky firmě, která během oprav zkrachovala.

Za rok se ale pracovalo znovu, protože vlhkost se 
do budovy dostávala skrze šestimetrové keramické plastiky v průčelí muzea. Jejich oprava přišla městskou kasu na dva miliony korun. Za dva roky by se měli stavbaři společně s restaurátory pustit do obnovy muzea znovu.

Za rekonstrukci muzejních oken, kašny, rampy, schodiště a soch, restaurování sádrových a štukových omítek či zpřístupnění terasy u kopule pro veřejnost zaplatí magistrát 120 milionů korun. Devadesát procent nákladů chce ale získat z dotací v rámci Integrovaných územních investic.

Vedení muzea chce při rekonstrukci především odstranit závady, které se na více než sto let staré budově objevily. Také chtějí zpřístupnit dosud uzavřené prostory návštěvníkům.

Největší problém? Voda

„Poslední obnova objektu muzea proběhla zhruba před dvaceti lety, kdy některé ze stávajících stavebně-technických problémů nebylo nutné řešit. Šlo například o výměnu oken, další obtíže bylo možné s ohledem na historickou hodnotu objektu jen zmírňovat. Tyto problémy souvisí s architektonickým konceptem a provedením fasád s neomítaným cihelným pláštěm kombinovaným s kamenem a uměleckými díly. Zásadním problémem materiálově i architektonicky složité stavby je dešťová voda. Navrhované práce mají zmírnit následky jejího působení. Opravy muzea mimo jiné připraví podmínky pro zpřístupnění jeho střechy s unikátním výhledem na moderní i historické město Hradec Králové nebo umožní rozšíření expozice v suterénu," uvedl Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče magistrátu města.

Budova muzea je národní kulturní památkou a nad její rekonstrukcí tak budou dohlížet krajští úředníci.

Nutná povolení

Začít opravovat by chtělo město v roce 2018. Zatím má v ruce stavebně technický průzkum, stavebně historický průzkum by měl být hotový do konce července. Do října se mohou hlásit firmy do výběrového řízení na projektovou dokumentaci

„V příštím roce bychom na realizaci tohoto projektu chtěli získat potřebná povolení a pak prostřednictvím výběrového řízení hledali zhotovitele stavebních prací," dodal Jindřich Vedlich, náměstek primátora.

Rok zavřené muzeum

Pro návštěvníky také opravy znamenají, že se zhruba rok nedostanou do budovy.  Poté se ale dostanou i do míst, která byla dříve nepřístupná. „V případě střechy budeme muset vyřešit také bezpečnost, protože přístup po unikátních schodech je nebezpečný. Prostor je nádherný, ale zatím předbíháme," prozradila již dříve ředitelka muzea Naděžda Machková Prajzová.

Muzejní budova v Hradci Králové byla postavena podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 až 1912.