JÍZDNÍ ŘÁDYNÁCHOD - HRONOV - ČERVENÝ KOSTELEC - ÚPICE - MALÉ SVATOŇOVICE - ODOLOV
odjezd • zastávky • příjezd

9.00 Náchod, aut. nádraží 11.05
9.10 Velké Poříčí, pošta )
9.20 Hronov, aut. st. )
9.40 Červený Kostelec 10.50
9.50 Rtyně v Podkrkonoší 10.40
10.05 Malé Svatoňovice 10.30
10.15 Odolov, hostinec 10.20

NÁCHOD KUDOWA ZDRÓJ KARŁÓW
odjezd • zastávky • příjezd
12.15 Náchod, aut. nádraží 17.05
12.17 Náchod, Běloves, Ida 17.03
12.19 Náchod, CLO 17.01
12.20 Kudowa Zdrój, Slone 17.00
12.27 Kudowa Zdrój 16.55
12.38 Karłów, Błedne skaly16.40
12.50 Karłów 16.30

Třeba takové proběhnutí se na běžkách, pro které jsou v Kladském pomezí téměř ideální podmínky. Pokud si nechcete prošlapávat vlastní stopu, lze využít některou z udržovaných tratí, které nabízejí desítky kilometrů stop vedených nádhernou krajinou.

Výborné podmínky nabízí Machov

Výborné podmínky a skvěle připravené tratě hlásí Machov, kde má lyžování dlouhou tradici.

„Máme projeté tratě do Nouzína. Ty zasypalo poslední sněžení a překrylo zbytky trávy ve stopě, která tam po projetí ještě zůstávala. Je to nyní paráda. V lyžařském areálu v Dolečku je uválcovaný okruh na bruslení a stopa na klasiku. Lidé už se nemusí obávat o nové lyže. Okruh je stále osvětlen. V pracovní dny od 17.30 do 19.00 hodin," informoval Stanislav Jirásek, předseda Borského lyžařského klubu.

Jak sdělil Zdeněk Špringr, vynikající sněhové podmínky v tomto týdnu jsou i na Jestřebích horách. Jak uvedl, před víkendem celou trasu znovu projedou a upraví. „Prořízne" se také stopa z Krkavčiny na Odolov.

Na romantickou projížďku do skal

Výborné podmínky jsou též v okolí Teplic nad Metují a Adršpachu, kde projížďka na lyžích romantickou krajinou opravdu stojí za to.

„Zážitkem je běžkování na Bischofsteinu. Tam jsou připraveny tratě jak pro klasiku, kde nejdelší okruh měří více jak šest kilometrů, tak i přibližně dvoukilometrový okruh pro bruslení," pochvaluje si výborné sněhové podmínky Milan Brandejs, starosta Teplic nad Metují.

Na běžkách se nyní dá vyjet i v níže položeném Hronově. Tam ale není dostatečná vrstva sněhu na strojovou úpravu a stopa je prozatím jen vyšlápnutá.

Do stopy se dá naskočit i ve městě

„Celkem bez problémů se nechá jet z Příčnice nebo od vodojemu na Farách přes Vysokou Srbskou do Machova na upravené stopy. Horší to je na druhou stranu k Velkému Poříčí, kde je sníh na planinách dost vyfoukaný, a tak se naráží na krtinu. Po předešlých letech bez sněhu jsme ale spokojení a nemusí se za sněhem dojíždět až na hory," popsal sněhové podmínky v okolí Hronova Josef Thér, předseda Svazu cestovního ruchu Kladské pomezí .

Upravuje se přes tři sta kilometrů stop

Běžecké trasy jsou k dispozici v oblasti Jestřebích hor, okolí Dobrošova u Náchoda, okolí Machova, Teplic nad Metují, Police nad Metují, v oblasti Broumovských stěn a hraničních Javořích hor. Některé trasy jsou propojeny i se sousedním Polskem, s oblastí národního parku Góry Stolowe.

Úpravu běžeckých stop v regionu zajišťují místní organizace spolu s garantem projektu „Lyžařské běžecké trasy v Kladském pomezí" společností pro rozvoj cestovního ruchu Branka.

Ke stopě doveze pohodlně skibus

Co je pro lyžaře jistě dobrou službou je, že na výchozí stanoviště, kde je možné do upravené stopy naskočit, se nemusí jezdit autem. Nabízí se příležitost využít služeb skibusu, který zájemce odveze. Odpadne tak starost o auto a nebo nutnost se k němu vracet. Skibusy jezdí ale pouze v sobotu a v provozu budou do konce února na linkách Náchod Odolov a Náchod Karlów.

Chodci a psi ničí upravené stopy

Velký problém běžkařům a všem, kteří se o úpravu stop starají, ale dělají nezodpovědní pěší. Dobrovolníci, starající se o perfektní stav stop, proto žádají všechny, aby se na upravené běžecké tratě nevydávali pěšky ani nenechávali volně pobíhat psy a neničili tím už upravené běžecké stopy.