Brzy to budou tři měsíce, co Petra Neubauerová na webu založila petici proti vyhlášce města o zákazu krmení volně pobíhajících zvířat.

„Je nám z toho velmi smutno, toto není rozhodnutí hodné civilizovaných lidí, hraničí s týráním. Prosíme všechny rozumné lidi, aby tento nesmysl nepodporovali a ostře proti němu vystoupili," stojí v úvodu protestu.

Soukup: Město není zoologická zahrada

Petice reaguje na úpravu vyhlášky o čistotě ve městě, kterou v létě schválili zastupitelé. Občanům tak skončilo házení drobků holubům na lavičkách, nechávání zbytků pro  kočky nebo oblíbené krmení nutrií v Jiráskových sadech. Právě nutrie radním vadily nejvíce. Roztomilá zvířátka totiž podle ekologů dokážou lidem pořádně „zatopit". Podvrtávají totiž  břehy, čímž hrozí masivní sesuvy půdy a do hrází jsou schopné vykousat i několikametrové díry.

Hlavním zastáncem nové úpravy vyhlášky byl tehdy náměstek primátora Martin Soukup, který dostal na lednovém zastupitelstvu úkol situaci kolem opuštěných koček a dalších zvířat vyřešit. „Pokud budeme jakékoliv zvíře krmit, tak se bude vracet. Nejedná se jen o kočky, ale například i o nutrie v Jiráskových sadech. Nedělejme z města zoologickou zahradu. Je to na lidech," bránil se na začátku července.

Magistrát o petici nic neví

Za necelého čtvrt roku nasbírala Petra Neubauerová pod svou petici přes tři tisíce podpisů. Hlasy podpory zní i z jiných měst: „Plně vás podporuji, sama v Mostě taky krmím, lidi jsou hloupí, protože si neuvědomují, že jen sytá kočka chytá myši a je užitečná nám všem a kočky na ulici nejsou dobrovolně, byly vyhozeny a když je nezodpovědný chovatel nedal vykastrovat tak se množí," vzkázala například Lenka Žitná.

Magistrát města, pro který je petice adresována, ale zatím nic neobdržel. „Mohu potvrdit, že jsme žádnou petici nedostali, na půdě magistrátu ji neevidujeme. Současně na město nedorazila ani žádná jiná stížnost v souvislosti s obecně závaznou vyhláškou týkající se zákazu odkládání krmiva," uvedla mluvčí města Magdaléna Vlčková.

Jaký bude další osud pro toulavé kočky a další zvířata, ukáže čas. Hradci Králové totiž stále, kvůli odloženému ustavujícímu zastupitelstvu města, chybí oficiálně potvrzené vedení.

Policie: Bereme to s rozumem
Nula. Přesně tolik pokut rozdali strážníci městské policie lidem, kteří v ulicích krmili volně pobíhající zvířata.
„V souvislosti s touto vyhláškou městská policie neudělila žádnou pokutu. Její přítomnost v ulicích působí preventivně a málokterý občan, po spatření hlídky městské policie, poruší vyhlášku tím, že krmí zvíře," potvrdila Hradeckému deníku mluvčí městské policie Eva Kněžourová.
Když už nějakého takového „krmiče" přistihnou, nemá podle ní o nějaké vyhlášce ani potuchy. „Prozatím vždy, pokud se zde hlídky setkaly s krmením, stačilo občany upozornit na platnost vyhlášky, většinou o ní totiž nevěděli, nebo nebyli místní. Ale k porušení docházelo především v prvních dnech její platnosti. Opakovaná porušení jsme nezjistili," dodala Kněžourová. V opačném případě byste za takový prohřešek zaplatili až tisícikorunovou pokutu.
Úzkostlivě zametat drobky před domem ale nemusíte, mluvčí městské policie už dříve uvedla, že strážníci určitě nebudou pokutovat, když někdo hodí kousek uzeniny psovi nebo dá trochu granulí jedné kočce. „Bereme to samozřejmě s rozumem. Vyhláška vznikla také především kvůli nutriím, které podvrtávají břehy řeky a přemnožují se."
Právě na soutoku Labe a Orlice, tedy v Jiráskových sadech, na kontroly strážníků narazíte nejčastěji. Krmení nutrií se totiž stalo oblíbenou kratochvílí Hradečanů, a to především rodin s dětmi.

Michaela Zumrová