Již sedmý ročník srazu vozů východoněmeckého koncernu se uskutečnil na prostranství, které patří tradiční potštejnské pouti. Celá akce trvala od pátku až do neděle, ale veřejnosti byla vyhrazena pouze sobota.

Po prezentaci se vozidla přesunula do lomu v Liticích na Orlickoústecku, kde sraz nabral podobu soutěžních klání. Ta nebyla veřejnosti přístupná z důvodu bezpečnosti.

„Každý ročník se snažíme pojmout trochu jinak. Letos jsme jej nazvali Mráz přichází z Kremlu, protože jsme pozvali své kolegy z GAZ klubu Kolín. Vítaný je ale každý, kdo se účastnil třeba minulých ročníků," uvedl hlavní organizátor Radek Lakmayer.

Původ těchto srazů je v soukromé akci, na kterou Radek Lakmayer před sedmi lety svolal místní majitele Multikár. Později se připojil IFA klub Ústní nad Orlicí a Postupem času vše dosáhlo současných rozměrů, kdy na sraz každoročně míří okolo stovky účastníků.

Mnozí neváhají přijet i z velké dálky. Žádný ročník prý například nevynechal majitel Wartburgu z Litoměřic. Se svým Trabantem dorazil i jeden účastník z Německa.

Srazů trabantů je v republice celá řada, ale potštejnská akce je asi jediná, na níž se sjíždí vše východoněmecké.

Lidé tak mají jedinečnou příležitost prohlédnout si nejen bakelitová vozidla, ale i Wartburgy, dodávky Barkas, lehké nákladáčky Multicar nebo nákladní vozy Robur, Garant a IFA. Zastoupena je však i zemědělská technika nebo motocykly Simson a MZ.

K vidění však byla i česká stopa. Uznání sklidila krásně zrekonstruovaná Praga S5T a  pozornost budila i Tatra 111 ve verzi vojenské cisterny. Celkem dorazilo 97 vozidel.