Mrazivé ráno, padající sníh a katedrála svatého Ducha plná malých skupinek Tří králů. Tak vypadalo včerejší ranní požehnání královéhradeckého biskupa Jana Vokála.

„Vaše koleda pomůže jiným. Obětuje svůj čas a budete chodit v této zimě, aby se jiní měli lépe. Za to vám převelice děkuji a ze srdce vám žehnám, aby vás Bůh na této koledě chránil," řekl dětem Jan Vokál.

Nejen s ochotou a porozuměním se ale setkávají tříkráloví koledníci při své cestě městem.

„Někde jsou lidé vstřícní, jinde jsou odměření a vyhání nás pryč. To se nedá nic dělat. Občas dostaneme jen bonbóny, ale jsou to koledníci, tak to k tomu patří. Celkově se ale chodí dobře," potvrdila paní Vendulka, která byla vedoucí skupiny tří mladých slečen z církevní školy. Ti už do ulic vyrazili pošesté. Třikrát v minulých letech navštívili magistrát, jednou zdravotnickou školu a krajský úřad.

A komu vlastně výtěžek sbírky pomůže? Z darovaných peněz Oblastní charita Hradec Králové podpoří službu rané péče na pomoc rodinám pečujícím doma o handicapované děti, dále domácí hospicovou péči, Charitní pečovatelskou a ošetřovatelskou službu pro nemocné a seniory.

Koledníky můžete na Hradecku potkat až do neděle 10. ledna. V minulých letech se objevily případy falešných koledníků také v Hradci Králové. „Tři králové u sebe mají přenosnou pokladničku. Ta je zabezpečena proti otevření úřední pečení a charitním logem. Jako poděkování dostane dárce od tří králů i drobnou pozornost. Vedoucí skupinky musí být vybaven průkazem koledníka," upřesnila znaky pravých koledníků Eva Kněžourová, mluvčí královéhradeckých strážníků.

Každá sbírka pořádaná na území města je také předem schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Také platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů.

„Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta je oprávněna podobně jako Policie ČR provést kontrolu „výběrčích". Buďte obezřetní a nedávejte šanci podvodníkům, kteří se snaží pouze obohatit na dobré myšlence a sociálním cítění většiny lidí," dodala Kněžourová.

Deset tisíc králů vyšlo do ulic
Dobročinnou Tříkrálovou sbírku, která je také jednou z největších dobrovolnických akcí v Česku, každoročně pořádá Charita ČR. V našem regionu se koleduje nejvíce v době od 1. do 10. ledna a Charity vyšlou do ulic přes deset tisíc králů a královen.
Koledníci Charity vybírají finanční příspěvky do úředně zapečetěné pokladničky opatřené charitním logem a obdarovávají dárce drobnou pozorností – cukříky a kalendáříky. Vedoucí skupinky je vybaven průkazem.
Za tři krále se převlékají školáci a studenti, skauti, farníci, dobrovolníci a zaměstnanci Charit. Koledníci přejí vše dobré v novém roce i pacientům v nemocnicích, obyvatelům domovů důchodců, nebo dětem v mateřských školách.