Českou republikou v neděli projely tři konvoje americké armády, jejíž vojáci se vraceli ze cvičení v Pobaltí na svou domovskou základnu v Německu. Jedna kolona zamířila také z Náchoda do Pardubic a při cestě protnula Hradecko. Dragounské jízdě mávaly ve východních Čechách tisíce nadšených lidí. Dav čítající několik stovek zvědavců lemoval i kruhový objezd u ČKD v Hradci a silnici směrem na Smiřice.

První proud složený převážně z amerických Strykerů projel okrajem Hradce už kolem půl dvanácté. Další měl následovat zhruba za třicet minut, kvůli zpoždění si na něj ale lidé počkali více než dvě hodiny. Většina jich vytrvala. A to i přes nepříjemnou zimu a později i déšť.

Ke „kruháku" přijel přivítat kolonu i Jaromír Bezvoda z Hradce se svými syny a velkou americkou vlajkou. „Jsme příznivci příjezdu amerického konvoje. Těch, kteří ho nevítají, je minimum, a jsou to blázni. Ať se vystěhují na východ."

Vlajkou ostatně –  na důkaz nesouhlasu pověšenou vzhůru nohama – mávali i odpůrci průjezdu armády, kterých však dorazila pouhá hrstka. V řeči čísel tři. „Příjezd konvoje pro mě jako zástupce Občanského tribunálu, ale i pro většinu odpůrců tohoto aktu, představuje ukázku agrese a neomezené moci. USA, která se snaží vyvolat agresi v Evropě a rozpoutat třetí světovou válku s Ruskem a východním blokem, zneužila tuto šaškarádu k vlastním záměrům propagace. Pro nás je to naprosto nepřijatelné, jde o porušení ústavy a naprosté selhání všech politických špiček," rozohnil se Hradečák Karel Hnízdo. Toho také na místě museli několikrát usměrňovat policisté. Svými radikálními názory se mu dokonce podařilo rozpoutat v davu ostrou slovní přestřelku.

Až na tuto drobnou epizodku, nad kterou jen většina čekajících nechápavě kroutila hlavou, se žádné protesty nekonaly. Naopak. Převažovalo toužebné očekávání a nakonec i velká radost – to když se 3. eskadra 2. mechanizovaného pluku konečně objevila. Někteří při jejím příjezdu jen těžko skrývali dojetí. Jako například sedmašedesátiletý Karel Němeček, který se neubránil slzám. „Na tohle jsme čekali hodně dlouho," svěřil se se svými pocity.

Kolona Dragoon Ride pokračovala do pardubických kasáren, kde vojáci přenocovali. Osobně se s tu s nimi setkaly navečer tisíce, ne – li desetitisíce lidí. V pondělí všechny tři skupiny zamíří do kasáren Ruzyně v Praze, ve středu americká jednotka naší republiku opustí přes hraniční přechod Rozvadov.