Takové otázky visely ve vzduchu před Porotním sálem, kde se v úterý v podvečer rozhodovalo právě o osudu třetího muže jičínské radnice. Jeho hlavu si žádalo sedm opozičních zastupitelů, kteří před úterním mimořádným zastupitelstvem deklarovali, že důvodem tohoto kroku jsou jak postoje Jana Jiřičky k bioplynové stanici, tak fakt, že dva místostarostové jsou na město velikosti Jičína přílišným luxusem.

Další argumenty si však pro zastupitelstvo sedmička „rebelů" nepřipravila s poukazem na to, že ostatní výhrady a požadavky, proč chtějí, aby byl Jan Jiřička sesazen, sdělí až teprve u třetího bodu jednání, kterým měl být právě pokus druhého místostarostu odstranit z křesla. K tomuto bodu se však již nedostalo.

Koalice totiž „hodila za hlavu" své spory z minulého týdne a neschválila program jednání. Symboliku tohoto kroku ještě před samotným hlasováním podtrhl „jazýček" na vahách – koaliční zastupitel Josef Novotný.

„Bod odvolání Jana Jiřičky je velmi závažný a prý k tomu vedou velice závažné důvody, které já však neznám, neboť k němu nemáme žádné podklady. Nicméně údajně jsou to důvody dva, že pan Jiřička neodvádí svoji práci v očekávané kvalitě. Druhý bod, tedy podle mě, je, že post druhého místostarosty je v Jičíně nadbytečný. Já však osobně v práci Jana Jiřičky nespatřuji žádná fatální pochybení. Snaha o odvolání druhého místostarosty tak podle mého neleží v rovině profesní, ale v rovině osobních antipatií. A to není důstojné k projednávání," řekl před hlasováním Josef Novotný. 

Slova Josefa Novotného zvedla ze židle exstarostu města a opozičního zastupitele Martina Puše. Ten se ohradil proti výtce, že koaličním partnerům uniká smysl mimořádného jednání a že k odvolání druhého místostarosty vede opozici jen osobní rovina. „U pana Novotného mě vůbec nepřekvapuje, že mu uniká smysl tohoto jednání. Ostatně to dokázal již minulý týden u jeho výstupu ke kabinám.Co se pak týče bodu odvolání pana Jiřičky, tak pokud víte dopředu, jak se z naší strany bude vyvíjet, tedy, že to bude v osobní rovině a že nemáme připraveny žádné věcné podklady, tak jste asi prognostik, ale špatný. Nechte to na nás, abychom se pokusili vám náš požadavek vysvětlit a rozvést. Samozřejmě chceme panu Jiřičkovi nechat prostor, aby mohl argumentovat. To je demokracie," apeloval na celé zastupitelstvo Martin Puš, který se posléze přidal ke svým šesti opozičním druhům a zvedl ruku pro schválení bodů. To však bylo to poslední, co mohl pro svůj záměr udělat.

Proti se totiž svorně zvedlo všech jedenáct rukou koalice a následně starosta města Jan Malý prohlásil zastupitelstvo za ukončené. Ještě než se však všichni volení zástupci jičínského lidu odebrali do svých domovů, zvrtla se další debata do roviny osobních pohovorů s náznaky slovních útoků, kdy opoziční zastupitelé vytýkali současné koalici, že opovrhuje částí jičínských občanů tím, že se nechtějí s opozicí bavit.