„Tento stroj je ve své třídě lehkých vrtulníků nejsilnější. V podvěsu unese dokonce více než sám váží. V méně silné verzi je to jediný vrtulník, který bez úprav přistál na nejvyšší hoře světa Mt. Everestu. Když se pilot vrátil, prohlásil, že už to nikdy nechce zažít. Pak zjistili, že jim nefungovaly kamery, tak si let zopakoval," láká na akci s úsměvem Daniel Tuček, pilot a jeden z organizátorů.

Dodal, že vrtulníky, které běžně létají nad krajskou metropolí, mohou operovat do tří kilometrů.

Návštěvníci show, která se uskuteční od 9. do 11. května, ale uvidí více než stovku různých strojů od těch nejmenší až po bojové armádní vrtulníky. Na letištní plochu hradeckého letiště dosednou například stroje Mi-2, Mi-17 či jediný český vrtulník HC 102 z muzea v Kbelích.

Poletí dvanáct strojů

„Ve čtvrtek a v pátek bude na letišti probíhat výstava vrtulníků a letecké techniky společně s odbornými semináři. Sobotní den patří tradičně leteckému dni, který kolem poledne zahájí ukázka dvanácti vrtulníků," prozrazuje Tomáš Zdechovský, tiskový mluvčí akce.

Novinkou letos bude také crash test pádu zbrusu nového automobilu Škoda Fabia z mostu. Ten nasimulují piloti pomocí helikoptéry. „Vozidlo budeme mít v podvěsu a pak je z dvaceti až třiceti metrů prostě pošleme k zemi," přibližuje Daniel Tuček.

Vrtulníky pomáhají

Ve vzduchu i na zemi se také představí záchranáři z Hradce Králové, Liberce, Ostravy či Ústí nad Labem.

„Když jsme v devadesátých letech přišli s nápadem založit skupinu speciálních činností, tak nás odrazovali, že je zbytečná. Ovšem třeba při povodních v Liberci jsme zachránili zhruba 170 lidí. Zvládli jsme i situace, které se nedají nacvičit, jako je záchrana paní na vozíčku skrz střešní okno. Kousek od vrtulníku byly dráty vysokého napětí, které měly být vypnuté. Na dvorku ale svítilo světlo," vzpomíná Stanislav Mackovík, ředitel zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Za svou dvacetiletou existenci zachránily vrtulníky a posádky strojů DSA už třicet tisíc lidí. Loni Helicopter show přilákala patnáct tisíc lidí. Letos si organizátoři přejí dokonce návštěvu padesáti tisíc lidí.

„Propagace je celosvětová. Mám informace z Londýna, že tam ještě nezažili, aby se tak moc poukazovalo na akci v České republice," uzavírá Daniel Tuček.