Vozíky s velkou reklamou vadí obyvatelům města i obchodníkům. Alespoň to tvrdí magistrát, který se rozhodl pro radikální řez a chce je zakázat. Podle vedení města vadí obří bilboardy lidem především u křižovatek a na veřejných prostranstvích.

Brání ve výhledu hlavně řidičům

„Brání ve výhledu řidičům a vůbec to nevypadá dobře," řekl primátor Zdeněk Fink. Rada města se proto usnesla a vydala nařízení, podle nějž by měli obchodníci obří reklamy na vozících odstranit.

Nařízení začne platit 15 dní po tom, co ho úředníci vyvěsí na desku. „Nemůžeme dopustit, aby se z města stalo postupně odkladiště velkorozměrových reklam na vozidlech," přidává se i náměstek primátora  Martin Soukup.

Reklamy jsou třeba u Milety

Velké poutače na vozících jsou k vidění například u křižovatky Mileta nebo na výpadovce na Třebechovice. „Radnice eviduje hned několik stížností a upozornění poukazujících na odložená přípojná vozidla na zeleni či na parkovištích. Posílají je občané i obchodníci, vadí i řidičům," uvedla Magdaléna Vlčková, mluvčí hradeckého magistrátu.

Nařízení, které má přebujelost bilboardů omezit, hovoří o přípojných vozidlech a na nich umístěných plakátech, dodatečných konstrukcích, panelech nebo jiném nákladu sloužícím pro instalaci reklamy.

Rozhodnutí rady postihne tato přípojná vozidla stojící na veřejně přístupných místech. „Skutečně se nejedná ve všech případech o naše pozemky, nařízení ale bude platit i na těch soukromých, prostě na veřejných prostranstvích," vysvětlil primátor Zdeněk Fink.

Za nedodržení hrozí až 2 miliony

Těm obchodníkům, kteří nebudou nařízení radnice respektovat, hrozí až dvoumilionová pokuta. Radnice však věří, že ti, kteří by mohli být do budoucna sankcionováni dle tohoto nařízení, své jednání dají včas do souladu s nově přijatým opatřením.

„Je možné, že se proti tomu nařízení i nějaký podnikatel ozve a bude se bránit, ale to nevadí, alespoň se pak dají dohromady  pravidla, která to do budoucna upraví," zakončil Fink.