Královéhradečtí celníci spolu s policisty v pondělí kontrolovali na konci dálnice D11 vytipované vozy. Zaměřovali se hlavně na dodržování maximální povolené hmotnosti vozů. S tím jim pomáhala mobilní váha.

„Dodávku s vozíkem jsme lehce převážili. O pouhých 1750 kilogramů. Vezeme ozvučení, osvětlení a zavěšovací konstrukce a na tom se to jednoduše stalo. Nepřišlo nám, že jsme těžší," uvedl řidič Ludvík z Kolína, který se chytil do policejních sítí a stal včerejším rekordmanem.

Podobným hříšníkům hrozí pokuta až dva tisíce korun a nesmí jet dále než přeloží náklad do jiného vozu. „Přetížení vozidla je velmi nebezpečné. Představte si, že jedete po dálnici a praskne vám u vozidla osa. Může to způsobit hromadnou nehodu a ničí se silnice," vysvětlila Martina Kolinská, mluvčí Celního úřadu pro Královéhradecký kraj.

Dvě třetiny vozů, které policisté zvážili, ale přesahovaly povolenou hmotnost. „Kolegové vytipovávají automobily na dálnici, jedou za ním a pak ho navedou k váze. Poznat se dá větší hmotnost například stylem jízdy nebo podle toho, jak vůz na silnici takzvaně sedí," dodala Kolinská.

Jezdí i bez známek

Celní úřad kontroluje také dálniční známky a mýtné. Za celý rok celníci našli třiadvacet padělků dálničních známek. Právě na ně se bezpečností akce také zaměřila. Někteří řidiči jezdí i bez nich. „Od prvního prosince platí nové dálniční známky, které jsou ve třech grafických provedeních, takže se nám budou daleko lépe rozpoznávat," zakončila Kolinská.

Podle ní by lidé měli dálniční známky kupovat pouze na certifikovaných místech jako jsou pošty či benzinové pumpy. Na stránkách ministerstva dopravy je seznam těchto míst.

Nasadili autobus

Policisté používají na dálnici také speciální autobus, ze kterého vidí také do kabin řidičů nákladních vozů. „Zaznamenali jsme například volání mobilním telefonem či radiostanicí, jeden řidič komunikoval skrze svůj tablet. Jiní zase neměli zapnuté bezpečnostní pásy. Kontrolujeme také dodržování stanovené doby řízení a odpočinku," potvrdil Jan Čížkovský, mluvčí královéhradecké policie.

Do sítí policistů se dostalo také ukrajinské vozidlo, které mělo vybroušené identifikační číslo vozu. Muži zákona tak museli zjistit, jestli se nejedná o kradený automobil, což se nepotvrdilo. V tomto případě mohl řidič odjet, hrozí mu ale pokuta v řádu několika desítek tisíc korun.