„Letos je nás tady pět řezbářů, kteří tvoříme sochy pro Jaroměř. Ty zůstanou ve městě. Poté co vyschnou a ošetří se, by měly zkrášlit některé veřejné prostory ve městě," uvedl řezbář a pořadatel této akce Jan Paďour. Dodal, že dal příležitost mladším tvůrcům, kteří s řezbářstvím začínají a projevili zájem přijet.

„Dal jsem jim i vlastní dřevo, řezali a sbírali rady od starších a zkušenějších. Těší mě, když mají zájem a mají se od koho učit," řekl pořadatel s tím, že sympozium je hlavně příležitostí k setkání a zábavě, nikoliv o výdělku. „Líbí se mi, že ač jsou řezbáři řemeslníci a živí se tím, nezávidí si zakázky. Je to o kamarádství," ocenil Jan Paďour.

Jedním z řezbářů, který na sympozium zavítal nasbírat zkušenosti, byl jednatřicetiletý Mirek Mach z Náchoda. „Řezbářství je mým koníčkem už tři roky. Člověk si u toho krásně odpočine. Baví mě vyřezávat cokoliv, co dává smysl," řekl mladík, který je zároveň pořadatelem řezbářských závodů v Markoušovicích v Jestřebích horách. „Rád bych řezbářství zavedl do závodů jako jednu z disciplín. Soutěžící může předvést, že práce s pilou není jen o kácení stromů," připomněl.

V josefovském Bastionu IV byl v sobotu k vidění i model pevnosti Josefova, na kterém už čtvrtým rokem pracuje pan Vladimír Jirouš. Příchozí mohli také navštívit galerii sochaře Petra Nováka z Jaroměře a Galerii Prachárna, kde vystavují svá díla keramička a sochařka Markéta Škopková či měditepec a grafik Vojtěch Jirásko či malířka Bára Smékalová.