Odmítá svou vinu, za obviněním, že zneužíval své vnučky, je prý spiknutí snachy, jež přišlo kvůli jejich nepříliš dobrému vztahu.

Pro Josefa M. z Jičínska však nepříliš dobře vyznívají výroky samotných dívek. „Je usvědčován výpověďmi vnuček," uvedl státní zástupce Milan Šimek. „Nezávisle na sobě shodně popsaly jeho chování. Nelze to považovat za náhodu," doplnil žalobce.

Sedmašedesátiletý důchodce stojí před Krajským soudem v Hradci Králové, 
za zneužívání mu hrozí až dvanáctileté vězení. Proces byl včera odročen – zatím na neurčito.

Josef M. je obžalován za chování, kterého se měl dopustit například během roku 2014. „Stalo se to o prázdninách. Chtěl mi sáhnout pod kalhotky, ale dostal se jen na chloupky," řekla jedna z vnuček, jíž bylo v té době deset let. „Ale začalo to, když mi bylo osm, když jsme se v přírodopise učili, jak to mají muži a ženy. Říkal, že když mu na něj sáhnu, tak mi něco koupí," popsala.

Vedle toho měl vnučce také v dílně ukázat penis a nabádat ji, aby mu na něj sáhla. „Vystříkl sperma, bylo to hrozné. Děda mi říkal, ať to nikomu neříkám, že je to tajemství," vykládala. „Ale nevyhrožoval mi," ujistila.

„To není technicky možné. Mám cukrovku, jsem impotentní," reagoval důchodce.

Dívka měla říct o dědově chování rodičům a dokonce se svěřit učitelce. „Zeptala se mě, co bych dělala, kdyby mě někdo osahával," prozradila pedagožka.

Vrchol přišel na podzim 2014, kdy dívka podle svých rodičů velmi špatně snášela pobyt u prarodičů.

„Ale to není pravda, vůbec od nás odjet nechtěla," oponoval Josef M. Tato slova potvrdila i jeho paní.

V dalších případech měl podle obžaloby například ukazovat vnučkám penis na zahradě při močení. „Bylo teplo, jen jsem šel ke stromu na záchod," pronesl.

Jeho chování však není podle výpovědí pouze otázkou roku 2014, ale podobně se měl chovat také ke starším vnučkám - a to už například přibližně v roce 2007. Jedné měl ukazovat kopulační pohyby. „Říkal, až ti bude patnáct, všechno tě naučím," prohlásila.

I to obžalovaný odmítl.

Holky mu psaly básničky, měly ho rády
Hradec Králové - Žena obžalovaného Josefa M. svému muži věří. I když… Na začátku prý měla podle syna pochybnosti. Jenže nyní vystupuje na manželovu podporu.
„Nechci tomu věřit. Nejsem si vědoma ničeho, co by se dělo," řekla při vyšetřování. „Vnučka od nás odjížděla nerada," vzpomněla si na víkend, kdy podle syna a jeho manželky měla jejich dcera zažít dědovo nepříjemné chování. „Za vším je snacha, jsem o tom přesvědčena. Ovlivnila celé příbuzenstvo, které obvolala," vykládala policistům.
Do spisu, který je nyní u soudu, dokonce založila básničky dvou vnuček, jež měly poslat dědovi. „To svědčí o tom, že ho měly rády," upozornila.