Čtyři permoníci, kteří se už zanedlouho usídlí na obnovené kamenné kašně pod Krakonošem na trutnovském náměstí, už získávají téměř konečnou podobu.

Podle předloh sochařky Pauliny Skávové je do bronzového kabátku právě oblékají opravdoví mistři svého řemesla v Umělecké slévárně v Horní Kalné. „Dva permoníci už v bronzu jsou, další dva odlijeme právě dnes v noci," upozornil včera na aktuální stav jeden z majitelů slévárny Pavel Horák.

Při procházce provozem člověka napadne, kolik různorodých děl, která prošla rukama na slovo vzatých krkonošských odborníků, už zdobí galerie nebo prostranství měst v Česku i jinde. Připomeňme například bustu Václava Havla, umístěnou ve washingtonském Kapitolu nebo nedávný unikát sochaře Marka Coretha ve Francii. „Letos jsme instalovali v Bordaux obřího draka pro lucemburského prince," přiblížil dílo Horákův syn Pavel, historik, který je autorem objevné publikace Bohumil Laušman – politický životopis, nominované na Magnesii Literu. Protože jablko nepadá daleko od stromu, i Pavel Horák ml. se s láskou podílí na rodinné tradici v Horní Kalné a cestuje mezi Prahou a Krkonošemi. Znalost historie je pro tvorbu světově vyhledávané slévárny důležitá. I při práci pro region, na který podkrkonošští patrioti nezapomínají. Trutnov zdobí z jejich provenience socha císaře Josefa II., tři draci u Autostylu, drak v Dračí uličce nebo Rýbrcoul. Teď přibudou permoníci. „Práce pro místní je srdeční záležitost. Děláme i různé pamětní desky k výročím. Když přicházejí třeba hasiči, zástupci spolků, rádi jejich přání plníme," podotkla k práci Vladana Vachtlová, další členka rodinného týmu slévárny. „Do Náchoda jsme třeba odlévali dělo a chystá se socha Karla Halíře na vrchlabské náměstí," prozradil Pavel Horák.

Umělecká slévárna právě dokončuje čtyři permoníky

Slévárna permoníky po vylití do bronzu cizeluje a chystá se s nimi ještě na jednu návštěvu Trutnova. Před patinováním musí znovu usadit všechny čtyři do předem určených míst na kašně, a to do všech světových stran, aby tam pak opravdu perfektně sedli. Každá nepřesnost by se nemusela při jejich konečné instalaci vyplatit. Po očku práci slévačů z Horní Kalné na permonících pro Trutnov v těchto dnech pozoruje i londýnský sochař Mark Coreth. Do Podkrkonoší tentokrát kvůli počasí nepřiletěl výjimečně vlastním letadlem. Přesto zástupce firmy Pavla Horáka, který také rád pilotuje, zval k účasti na některý sedmihodinový let z Vrchlabí do Londýna. Na otázku Deníku, zda ho lety inspirují k tvorbě létajících ptáků, řekl: „Zajisté.. Zajímají mě v pohybu všechna zvířata, ale ptáci jsou fascinující. Inspiruje mě jejich rozlet a pak samozřejmě svoboda letu,"svěřil se. Do Horní Kalné létá velmi často a rád. „Slévárnu přiblížily práce vystavené v londýnské galerii. Hned, jak jsem je viděl, firmu jsem kontaktoval," dodal Brit.