Půjde o maličkost: O osud projektu nového hradeckého fotbalového stadionu, jenž má být (podle nynějších plánů) spojen s velkým nákupním centrem.

V úterý se rozhodne, zda město půjde dál touto cestou, nebo se vrhne na stavbu samo. Tedy bez developerů, jejichž zájmem je hlavně obchoďák. „Vůbec nevím, jak to dopadne," přiznává primátor Zdeněk Fink. Projekt s developery běží od roku 2006, kdy do něj vstoupila firma ECE. V prosinci se rozhodla, že její roli převezme společnost HB Reavis, ale město zatím neschválilo, zda tuto změnu přijme.

Proti projektu, jehož součástí je i obchodní centrum o rozloze téměř 40 tisíc metrů čtverečních, navíc vede boj silná skupina obyvatel.

Nastane soudný den

A právě v úterý nastane soudný den… „Pořád se to ve mě pere. Kdyby HB Reavis zachoval všechny původní podmínky, byla bych asi pro," říká Lenka Fialová, zastupitelka zvolená za komunisty. ECE se například zavázalo, že bude podporovat fotbal po dobu deseti let částkou přibližně 18 milionů korun ročně. To by byla pro klub spása!

„Jenže jednání s HB Reavis ve mně nebudí plnou důvěru, že zůstanou podmínky zachovány," netají primátor.

Otevřený dopis
Před zasedáním, jež rozhodne o osudu projektu stadionu s nákupním centrem, napsalo sdružení KOS dopis zastupitelům.
Citujeme: „ECE od smlouvy odstoupila na vlastní žádost, tudíž nehrozí žádné sankce, kdybyste se rozhodli jít vlastní cestou, tedy postavit kvalitní a krásný stadion bez obřího centra… Uvažte, jaké jsou skutečné a pravé hodnoty života, a jak je doposud naše město jedinečné."

„I když nemůžu předjímat rozhodnutí zastupitelstva, myslím, že projekt bude pokračovat," reaguje náměstek primátora Jindřich Vedlich, příznivce spojení s developery. „Já názory neměním."

Proti jeho křídlu bude stát například Martin Hanousek ze Změny pro Hradec. „Pohybujeme se na tenkém ledu. Jsme proti obchodnímu centru, ale problém je, že podklady jsou velice složité a dostali jsme je na poslední chvíli." Stejným směrem půjde i náměstkyně Anna Maclová a její kolega Leoš Kučera ze sdružení Doma v Hradci. „Pro tenhle bod hlasovat nebudeme," potvrzuje Kučera.

Těžké odhady

To, jak volba zastupitelstva dopadne, je těžko předvídatelné. ODS by mohla být proti, vždyť její lídr Martin Soukup nekolikrát mluvil o tom, že by měl Hradec postavit tolik potřebný stadion sám.

Komunisté, především jejich silný hráč Lubomír Štěpán, jsou naopak jasně pro. ČSSD je nečitelná. „Ještě se rozhodnu, ale může se stát, že nebudu hlasovat v souladu 
s klubem," podotýká zastupitel Rudolf Dus.

TOP 09 se rozpadla. Křídlo kolem náměstka Vedlicha řekne jasné ANO, jenže odpadlící Lenka Jaklová a Richard Nádvorník, kteří již přešli do starostovské strany, budou proti.

I tento výčet mluví jasně. Zda bude nový stadion spojený s obchodním centrem, není rozhodně jasné.