Kdo jednou přičichne blíže k pálivým papričkám a rovnou „neshoří", už se k nim vrací rád znovu a znovu. Důkazem toho je Vítek Marx z Lukavice. S Deníkem se podělil o své zkušenosti s pěstováním i zpracováním chilli.

Kdy jste v sobě objevil vášeň pro papričky?
K chilli jsem se dostal asi před dvěma lety díky kamarádovi; dřív jsem věděl, že chilli existuje, ale znal jsem maximálně tak kozí rohy nebo omáčku Sriracha. Napadlo mě, že bych si mohl chilli papričky pěstovat doma, a tak jsem si jednoduše koupil různá semínka a začal zkoušet, co z nich vyroste.

Jsou pro pěstování nutné nějaké speciální podmínky?
Jelikož rodiče dřív měli zahradnictví, máme doma dva velké skleníky, prostory pro chilli jako stvořené. Kromě toho jsem chtěl vyzkoušet i pěstování chilli papriček za oknem v květináčích, i to je možné, ale v menším množství. Na chilli mě fascinuje to, že existují desítky odrůd, všemožné barvy a velikosti a hlavně s širokou paletou pálivosti. Tu způsobuje kapsaicin, který působí na všechny savce, ale například na slimáky bohužel ne, takže nám hravě sežerou i extrémně pálivou papričku.

Jak o rostlinky pečujete?
Na přelomu února a března se vysejí semínka – do výsevního substrátu, rašelinových tablet nebo třeba do lignocelu. Je potřeba udržovat stálou teplotu, pokud možno alespoň 24°C, a vlhkost. Někdo používá i zářivku, aby papričkám prodloužil světelný den. Po několika dnech či týdnech začnou semínka klíčit a na svět vykukují malé rostlinky. Když jsou větší, přesadí se do květináčků nebo kelímků od jogurtů a tam setrvají až do konečného přesazení do skleníku nebo většího květináče. To se dělá většinou po „zmrzlících". Potom už zbývá jen zalévat, přihnojovat, bojovat se slimáky a mšicemi a sledovat, jak rostlinky rostou, tvoří se jim květy a následně se pyšní krásnými plody.

Jaké druhy se dají ve vašich sklenících najít?
Letos jsem měl přes šedesát kytek, přibližně dvaceti druhů. Z těch méně pálivých (do 100 tisíc jednotek pálivosti) pěstuji u nás běžné kozí rohy a korál – ty jsou nejlepší zavařené v láku, jako se používá třeba na okurky. Pastvou pro oči jsou malé červené papričky Bird´s Eye Baby, které se hodí třeba na nasušení a koření, bulharské Bulgarian Carrot, Twilight, které než dozrají v červené papričky, jsou krásně fialové, Bishop´s Crown (také Christmas Bell), vypadají jak malé zvonečky, žluté Aji Lemon Drop, papričky s citronovou chutí a nádhernou citrusovou vůní…

Které rostliny považujete za nejzajímavější?
Opravdovou perličkou jsou papričky Red Peter Penis Pepper, které vypadají opravdu více méně jako penis. S přítelkyní jsme si v únoru pořídili fenku a dostala jméno Čili, takový druh u mě ve skleníku nenajdete. Ale na svoji obhajobu – tohle nebyl můj nápad, ačkoliv jsem neprotestoval. Z pálivějších druhů pěstuji druhou nejpálivější papričku na světě, Trinidad Moruga Scorpion s nejvyšší naměřenou pálivostí přes 2 miliony jednotek (pro srovnání: čistý kapsaicin má 16 milionů jednotek).

Na tyto pálivé odrůdy si netroufne každý…
U těchto papriček už musí být člověk opatrný, ať už s konzumací, či manipulací s nimi. Pokud krájíte tyto papričky a dotknete se potom oka, je to dost nepříjemný zážitek, a to radši nebudu zmiňovat chození na toaletu. Na extrémně pálivé papričky je určitě lepší si vzít gumové rukavice, a to klidně tři páry najednou. Když jsem v hrnci vařil chilli omáčku z nejpálivějších papriček, tak i když byl hrnec potom v myčce, pálily i špagety, které jsem v tom samém hrnci vařil asi měsíc poté.

Zmínil jste se o nutné opatrnosti při konzumaci – dáváte si chilli rád jen tak na chuť?
S kamarádem chodíme vždy jednou za rok do indicko-bengálské restaurace na nějaký super „vypalovák", jako je třeba kuře vindaloo nebo ještě pálivější phall. Sníst to je sice utrpení, ale já to beru jako takovou očistu, že ze sebe „vypálím" všechno špatné a rok zas budu moci fungovat. Taky chodíme na pražský chilli festival „Plechová huba", kde je spousta stánkařů s chilli výrobky a taky se tam soutěží, kdo sní víc pálivých dobrot. Ale já se účastním jen jako divák a ochutnávač, tahle soutěž je totiž opravdu pro masochisty.

Jste kromě pěstitele i propagátorem chilli?
Letos v říjnu jsem pořádal akci věnovanou chilli papričkám, kterou jsem příhodně nazval „Chilližraní". Zapojili se do toho i kamarádi. Mohli jsme degustovat luxusní Chilli con Carne z krkovičky, chuťové pohárky rozmazlující Brownies s malinami a chilli, plněné papričky Jalapeno a Pimientos de Padrón mletým masem a pro vegetariány sýrovou směsí a samozřejmě také čerstvé papričky – přes dvacet druhů. Připravena byla také poznávačka chilli papriček, takže proběhla i lehká osvěta. Příští rok chci akci zopakovat a pozměnit pravidla, že úplně každý kdo přijde, přinese jednu dobrotu s chilli, ať už nějaké jídlo nebo namíchá chilli drink.

To zní dobře a chutně, využití je asi široké…
Některé chilli papričky zavařuji, některé suším nebo dávám do mrazáku. Také jsem dělal chilli marmelády, borůvkovou a jablečnou se skořicí a zázvorem, ta je výborná. Zkoušel jsem různá jídla – papričky plněné mletým masem a obalené slaninou, dýňovou polévku s chilli, kari a zázvorem, chilli chleba z kila mouky a kila brambor, chilli utopence, chilli nakládané hermelíny, chilli med – ten je výborný do čaje, čaj potom opravdu zahřeje. Když budete jíst jídlo s chilli, budete mít dobrý pocit, že jste to zvládli, a také budete jídlo opravdu vnímat, já na chilli už nedám dopustit. 
A protože kromě pěstování chilli papriček je mým koníčkem i vaření piva, chystám se tyto dvě záliby spojit a vařit si chilli pivo. Takže paprikám zdar!

Dobrého nepálí?

Pálivost způsobuje látka zvaná kapsaicin.
Udává se v jednotkách SHU (Scovilleho jednotky pálivosti – Scoville Heat Units)
Čistý kapsaicin má 16 milionů jednotek pálivosti a pepřový sprej, který obsahuje právě kapsaicin stejně jako chilli papričky, má kolem 3 milionů SHU.
Nejpálivější papričkou je Carolina Reaper HP22B s naměřenými 2,2 miliony SHU.
V Česku známé velice pálivé Jalapenos se na stupnici pálivosti pohybují pouze mezi 2 až 8 tisíci SHU.
Sladké papriky mají počet SHU jen těsně nad nulou.
Nebezpečí kontaktu kapsaicinu se sliznicemi spočívá v možném vyvolání místních zánětů provázených prudkým pálením. Vyvarovat chilli by se měli ti, kteří trpí problémy s jícnem a žaludečními vředy.
Kladné vlastnosti kapsaicinu však převažují – má antibakteriální účinky. Je mu připisováno i působení proti rakovině a cukrovce, tlumí bolest. Pálivé papričky obsahují také veliké množství vitamínů (A, B6, C, železo). Chilli může napomoci i ke snižování hladiny cholesterolu.