Uceleně prezentovat region a nejvýznamnější instituce v něm, ale také místa méně atraktivní a turisticky opomíjená. Takový je cíl nové turistické hry, kterou nedávno spustilo město Dvůr Králové nad Labem, společně se zoologickou zahradou a Revitalizací Kuks.

Lidé si díky atraktivnímu hernímu plánu a sbírání samolepek mohou přijít na zajímavé ceny. Pro poctivé sběratele jsou připraveny skutečné lahůdky. Například tři exotické dny v zoologické zahradě, romantické dny v Hospitalu Kuks nebo třeba dobrodružné zážitky v Hotelu pod Zvičinou.

„S partnery jsme se shodli, že by bylo vhodné prezentovat Královédvorsko trochu jinak. Jak město, tak zoo i hospital mají zájem, aby do regionu přilákaly více turistů. Proto pro ně musíme mít něco připravené, aby tu trávili více času," řekla na slavnostním představení turistické hry místostarostka města Alexandra Jiřičková. „Vytvořili jsme materiál, kde návštěvníci mohou nalézt všechno. Zábavu, ubytování i stravovací kapacity. Hra má přispět k tomu, aby lidé do Dvora Králové přijížděli a vydrželi tu tři dny," dodala. Herní plán si lidé mohou vyzvednout v zoo, v infocentru v Kuksu a v městském muzeu ve Dvoře Králové. „Zahrada tuhle aktivitu velmi vítá. Lidé ubytovaní u nás se často ptají, jaké možnosti k turismu v okolí ještě jsou," řekl zástupce ředitele Zoo Dvůr Králové Jaroslav Hyjánek.

Jako velmi zajímavá se ovšem jeví také propagační kampaň hry. Ta region prezentuje jako kraj romantických šílenců. Podtitulem „Nepotřebuje pravdu, aby pozvedl národ" ji uvádí třeba místní rodák Václav Hanka a jeho slavné zfalšované rukopisy z doby národního obrození. Další znění „Nepotřeboval kopec, aby postavil hrad" pak patří Jaroslavu Valečkovi a jedinečné přehradní stavbě Les Království. Další motta lákají na Královédvorsko skrz práci ředitele zoo Josefa Vágnera nebo Františka Antonína Šporka.

„Postavili jsme prezentaci Královédvorska na příbězích, které by měly prezentovat i turistickou hru. Zatím jsme vybrali historické osobnosti, jsou tu ale i další, kteří mohou Královédvorsko prezentovat," řekl Jan Holan, autor prezentační kampaně. Hra má šmrnc. Zahrajete si?

Toulavý baťoh provází turisty Kladským pomezím

Kladské pomezí - Samolepky se sbírají také na území Kladského pomezí. Už potřetí totiž odstartovala soutěž Toulavý baťoh, který provází návštěvníky v tomto regionu. Součástí hry je ilustrovaná mapa, která cestovatele provází.

„Soutěž jako v předchozích letech spočívá ve sběru samolepek, které lidé získávají na celkem 24 odběrných místech regionu. Díky Toulavému baťohu teď mohou strávit příjemný víkend na farmě. Každý soutěžící, který nasbírá minimálně pět samolepek, se může nechat zařadit do slosování o sedm hodnotných cen. A právě výherce první ceny získá víkend pro dva na farmě Wenet," sdělila Markéta Venclová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Branka, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu, a která soutěž pořádá.

Druhou cenou je ubytování pro čtyřčlennou rodinu v penzionu Bor na jednu noc s ukázkou zdravé snídaně. Třetí až sedmý výherce získá permanentku do sportovního areálu v Havlovicích.

Kladské pomezí je název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem. Zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.