„Mohu potvrdit, že smlouva o dílo byla uzavřena 12. ledna s vítězným uchazečem, firmou TREPART s.r.o.. Staveniště pak bylo zhotoviteli předáno 22. ledna. Na dokončení díla mají 120 dní od předání," potvrdila mluvčí královéhradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková.

Demolici zchátralého areálu tak už nestojí nic v cestě a místní si budou moci konečně oddechnout. Rozpadající se koželužna u Anenského náměstí je totiž trápí už pár let. Během let do ní mířili nejen bezdomovci, oblíbenou destinací se stala i pro sběrače kovů. „Dávno se nebojíme, že to spadne samo. To už je bezpředmětné, protože to padá. Několikrát tu museli zasahovat hasiči, trápí nás to pořád," popsala už dříve předsedkyně kuklenské komise místní samosprávy Alena Nekolová. „Nejdřív mi té budovy bylo líto - přece jen je to kus historie. Když jsem ale viděla, jak ji kdekdo pro pár korun rozebírá a pomalu se sype, byla bych radši, kdyby ji už dávno zbořili," říká rozhodně paní Monika z Kuklen.

Demolice se zpožděním

Bourat se přitom mělo začít už loni na podzim, těsně před prázdninami však přípravy zkomplikovali netopýři. „Jedním z důvodů zdržení bylo podezření na výskyt zvláště chráněných druhů živočichů - netopýra rezavého, netopýra velkého, a dále rorýse obecného a kavky obecné," připomněla z magistrátu Vlčková.

To se nakonec nepotvrdilo a krajští ochránci přírody dali demolici opět zelenou. Odsouhlasit ji už ale nestihli zastupitelé, kteří se poprvé po prázdninách řádně sešli až na konci září.

Dalším bouracím termínem byl pak konec roku, ani do té doby ale demoliční četa do Kuklen nevyjela. K podpisu smlouvy totiž došlo až v polovině ledna. Demoliční práce vyjdou město na zhruba 1,5 milionu korun. Na místě bývalé koželužny by měly vyrůst byty pro seniory - objekt má zatím pracovní název Harmonie III.

Jak šel čas s koželužnou
Úplně původně stál v areálu kuklenské koželužny cukrovar obchodníka Antonína Komárka. Ten ho ale v roce 1884 po třech letech fungování zrušil a objekt prodal Josefu Nejedlému, který ho přestavěl právě na továrnu na kůže. Později se ale na tovární komplex začala lepit smůla, byl neudržovaný a postupně chátral.
Zhruba před 15 lety mu zasvítila naděje, když o něj projevila zájem developerská společnost Eube, která přišla s nápadem lokalitu přestavět na rozsáhlé komerční a podnikatelské centrum s luxusními loftovými byty. Plamínek naděje koželužně ale vzápětí pohasl, když firma skončila v roce 2010 v konkurzu. Projekt od Eube následně převzala společnost Komerční centrum Kollárova, od roku 2011 byla ale rovněž v likvidaci. Když se nad jejím osudem začalo zamýšlet město, nebylo už prakticky co zachraňovat. Co mělo nějakou cenu, rozkradli sběrači kovů. „Celý komplex je odsouzen k demolici," konstatoval před dvěma lety na adresu načervenalé továrny v Kuklenách tehdejší náměstek primátora Martin Soukup.