„Pokud vše půjde ideálně, začátkem roku by mohlo být vypsáno výběrové řízení a na jaře začneme stavět," říká starosta města Petr Hudousek.
Spolupráce s Polskem

Peníze na výstavbu hasičské zbrojnice obec získá díky projektu přeshraniční spolupráce z evropského regionálního rozvojového fondu. Přesně pětaosmdesát procent uznatelných nákladů. Bez toho by se do stavby nikdy nemohla pustit.

Náklady jsou odhadovány na bezmála 22 milionů korun. Záležet však bude na kurzu koruny a také na samotných nabídkách stavebních firem. „Uvidíme jaká bude konečná cena. Zatím nám situace přeje, avšak nechci předbíhat," dodává starosta.

Ne celém projektu přeshraniční spolupráce hasičů se však kromě Rokytnice v Orlických horách podílejí i Orlické Záhoří, Olešnice v Orlických horách a z polské strany potom Mezilesí, Kladská Bystřice a Kudowa Zdroj.

„Cílem celého projektu není jen vybudovat novou hasičskou zbrojnici u nás, ale navázat užší spolupráci hasičů na české i polské straně. Naučit se lépe komunikovat a dospět časem i ke společným povelům či pokynům v případě zásahů," objasnil starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Zatím se to prý celkem daří. Další kroky však budou také záležet na krajském vedení hasičů a potažmo i celorepublikovém generálním ředitelství.

V tuto chvíli je ale pro rokytnické hasiče na prvním místě jejich vytoužená zbrojnice. „Vzhledem k tomu, že patříme k jednotkám požární ochrany, které by měly být na místě do pěti minut, naše současné zázemí tomu moc neodpovídá. Jsme proto velmi rádi, že se na nás dostalo," říká velitel hasičů Petr Fric.

V současné hasičárně není příliš mnoho místa a především vyjíždět anebo zajíždět s technikou do garáže je poměrně frajerský kousek. „Je to velmi těsné. U zrcátek máme jen několik málo centimetrů. Když spěcháme k zásahu, je to docela adrenalin," popisuje velitel Petr Fric.

Navíc zbrojnice nebude sloužit jen samotným hasičům. V případě nejrůznějších katastrof a mimořádných událostí i v případě přeshraniční spolupráce poslouží jedna část jako humanitární sklad. Zabírá přitom většinu objektu. „Běžně tady bude uskladněná jiná technika hasičů, ale v těchto situacích poslouží místo jako mezisklad," objasnil starosta.

V tuto chvíli město pracuje na projektové dokumentaci, která by měla být kompletní do konce roku. Od zahájení stavby by mělo být nejdéle do 14 měsíců hotovo. ⋌(sir)