Středisko ekologické výchovy Sever Horní Maršov nabízí turistům zajímavou novinku.

„Otevřeli jsme další z tematických stezek. Chceme tak přispět k šetrnější turistice v Krkonoších. Tématem je geologie a provede nás po největších zajímavostech na české i polské straně hor," upozornila Anna Čtvrtníková ze Severu. Geologický vývoj Krkonoš je velmi starý a zajímavý. Jeho příběh zavede turisty do hluboké minulosti, kdy na území národního parku byly tropické bažiny a okolo nich vybuchovaly sopky a létaly ohromné vážky. I proto je průvodcem na tematické stezce Kapradina, typická představitelka tehdejší flóry.

A jak se zájemci na stezku dostanou, když nemá start ani cíl? Stačí si v návštěvnickém centru Dotek nebo v informačním centru v Žacléři a dalších blízkých obcích vypůjčit papírového průvodce a orientovat se podle mapky.

Ukázat nevšední pohledy

Pracovníci Severu upozorňují i na možnost stažení QR kódu do mobilního zařízení. S ním se pak mohou turisté vydat po vybraných místech s nejzajímavějšími geologickými útvary. „Lokality jsou vybrány s citem pro fajnšmekry oboru, zároveň však nerezignují na požadavky méně zapálených ´šutrologů´ a důsledně splňují další cíl – ukázat lidem nevšední pohledy na malebnou krkonošskou krajinu," informovala Anna Čtvrtníková s tím, že lokality byly vybrány právě s ohledem na to, aby šla jejich návštěva propojit s dalšími turistickými aktivitami v oblasti.

„Zárukou, že nepůjde o nudný výlet, je, že celou trasu naplánovali školáci v Žacléři pod vedením učitele Radovana Vlčka. Nápad vznikl v rámci projektu Geologie pro všechny a smyslem je ukázat tento hornický region jako místo zajímavých přírodních úkazů. Tato česko-polská stezka byla spolufinancována prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Vedle žacléřských žáků na projektu spolupracovaly subjekty Sever, Správa KRNAP, Česká geologická služba a polský partner Parada – Dom Trzech Kultur," upřesnil za Sever Miroslav Kvasnička.