Soustředění začalo už ve čtvrtek. Večer se třeba opékali špekáčky. Při tom se nechal zpěvák Daniel Hůlka, který sem také přijel, vyhecovat ke skoku přes oheň. Než k tomu došlo, organizátor soutěže David Novotný dokonce kvůli tomu skákal přes potok a běžel roštím do lesa pro větve, aby byl oheň větší. O zábavu se pak sešlost postarala až do ranních hodin.

Na finalisty během soustředění čekal například jazykové test nebo kurz řečnictví s Janem Přeučilem. Dopřáli si také zábavy ve wellness. Kromě nacvičování vystupování se lidé ze showbyznysu rádi věnovali také rozhovorům, focení či natáčení v nejrůznějších pozách, neboť sem kvůli nim dorazilo početně bulvárních novinářů včetně televizních štábů z Prahy.

Módní přehlídka

V pátek večer pak byla na programu módní přehlídka, na kterou se mohl přijít podívat na nádvoří hotelu Rajská zahrada, kde se vše odehrávalo, každý. Finalisté Muže roku se předvedli ve sportovním oblečení, v pánských oblecích na míru a vyrýsovaná těla ukázali při promenádě v trenkách. Aby se pokochaly nejen ženy, na molo přišly také tři vítězky České Miss Gabriela Franková, Nikol Buranská a Tereza Skoumalová.

Večer moderovala osvědčená dvojka z finále Muže roku Tereza Zimová a Eva Decastelo. Ty na pódiu uvítaly třeba náchodského starostu a poslance Jana Birke, o kterém pronesly, že je to hezký chlap.

„Říkáte, že jsem hezký. To je dobře, ale řekněte to organizátorovi Muže roku, protože já se už tu kupu let hlásím do finále, kdy mě ještě nedali tu šanci," žertoval Birke, načež Zimová odvětila: „No to jsou ale šulini."

Birke pak dodal, že je ale „někdy potřeba podívat se sám na sebe do zrcadla." Zdůraznil však, že se těší, až bude finále soutěže v srpnu v náchodském hotelu U Beránka, ostatně jako už tradičně.

„Zase mě mrzí, že tam mezi nimi nebudu, ale budu mít tu čest je hostit. Je skvělé, že Náchod je díky tomu na jeden večer středem pozornosti republiky," uvedl Birke.
Po něm na pódiu uvítali Novoměstské – místostarostku Bronislavu Malijovskou a starostu Petra Hable. „Letos jsme středem republiky už podruhé. U nás byl festival filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu. Teď se nám podařilo, že tady máte přípravu na finále Muže roku, což jsme rádi, že takto je zviditelněné Nové Město," řekla Malijovská. Finalisty označila za kocourky, neboť tak to prý napsala její asistentka na tašky s dárky pro ně.

Starosta Petr Hable si trochu posteskl, že se těžko vystupuje po takovém řečníkovi, jakým je Jan Birke a před takovou osobností, jakou je Jan Přeučil. Návštěvníky však důstojně přivítal a řekl, že je dobře, že se Rajská zahrada otevřela veřejnosti a pořádá i takovéto akce. Všem popřál, aby se jim dařilo.

Moderátorky na pódiu uvítaly také poslankyni Soňu Markovou či Radka Jakubského, jednatele společnosti Proma Reha a člena představenstva Krajské hospodářské komory za okres Náchod. Radek Jakubský moderátorkám sdělil, že na rozdíl od starosty Birke, který na pódiu přijít nechtěl, on prý chtěl, když věděl, že tam budou ony dvě. Tereza Zimová mu na to odvětila: „Lišáku". A Decastelo dodala: „Plyšáku."

Novotný nabourává pragocentrismus

Radek Jakubský následně zcela vážně uvedl: „Chtěl bych poděkovat Davidu Novotnému, že boří pragocentrismus a vytáhne vždy tolik hvězd sem do našeho kraje. Tím, že sem natáhne tolik lidí, tak podporuje podnikatelské prostředí…"

Tereza Zimová si však postěžovala, že město je v noci ustrnulé: „Já jsem byla v trafice, a pak jsem byla pro hodně vína. Bylo to v zelenině, bylo to fajn. Jen jsem chtěla říct, že máme jediný problém – ve čtyři ráno se tady nikde nedá koupit alkohol. Mělo by se s tím něco udělat."

Michal Dyntera z vedení hotelu během večera návštěvníkům sdělil, že objekt, otevřený vloni, soutěží o titul Stavba roku. Organizátor soutěže David Novotný pak poděkoval za možnost uspořádat soustředění právě zde a uvedl, že je rád, že se přišla podívat také veřejnost.

Na pódiu během páteční přehlídky zpívala například mladá Markéta Konvičková a další zpěváci a zpěvačky. Třeba Michaela Nosková s její kamarádkou zde vysekly duet Tell Him, pak dováděly při písni, ve které zpívaly „jsem tvá čučoriedka" a koketovaly při tom se všemi finalisty, nastoupenými ve spodním prádle na jevišti.

Zazpívala také charismatická Marcela Březinová, kterou moderátorky vítaly slovy: „Skvěle vaří, paří, je to skvělá máma." Za takto skvělý úvod jim zpěvačka poděkovala, na konci svého vystoupení popřála všem krásné léto.

Jan Přeučil má ráj
s Evou Hruškovou

Vystoupil také Jan Přeučil s manželkou Evou Hruškovou. Ta řekla: „Já to tady mám ráda, protože jsem se narodila deset kilometrů odsud v České Skalici. Nebudu říkat, kdy to bylo. Docela dávno. Mám tam ještě pořád maminku."

Jan Přeučil uvedl, že v Novém Městě je už poněkolikáté. Prvně to bylo, když s divadlem hráli v kině pro děti Šípkovou Růženku. Pak se účastnil Hrnce smíchu. „Na velice zajímavé akci jsme byli před Vánoci, tady před kinem byla soutěž o nejlepší vánoční bramborový salát. Bylo to fantastické," dodal Přeučil.

Herecké dvojici položily moderátorky otázku, co je pro ně ráj. Eva Hrušková řekla: „Kousek ráje mám teď s Jeníčkem doma. Neměla bych to říkat tady před ním, ale on si to určitě myslí, i když se tak nechovám, mám tisíce připomínek a komentářů, výchovných frází a tak dále.." „Já to vím a já mám ráj zase s Evičkou," řekl Přeučil s tím, že si myslí, že soutěž Muž roku by měla být inspirativním momentem pro všechny mladé muže, aby se chovali ke svým dámám slušně, krásně, džentlmensky.
„…a uměli přinést květinu a říci: tobě to dneska sluší," zdůraznil Jan Přeučil.