Labyrint sklepů se nachází ve třech podzemních patrech, která jsou v nižších podlažích zčásti vytesaná do skály, na které klášter stojí.

Nejvyšší podlaží sklepů navazuje na suterén a v jeho prostorách jsou umístěny Vamberecké mumie, které byly do kláštera převezeny v roce 2000.

„Původně měly být mumie v klášteře umístěné pouze pět let, ale jelikož zde zůstaly déle, tak musely být nabalzamovány. Z původních padesáti se jich dochovalo třicet čtyři. Vystaveno jich je v současné době jen patnáct. Ostatní se momentálně balzamují. Mumie jsou staré přes 300 let a jedná se vamberecké měšťany, kteří chtěli být tímto způsobem pochováni," vysvětlil Tomáš Mrština, student septimy broumovského gymnázia, který zasvěceně návštěvníky klášterem prováděl.

Prohlídka zavedla návštěvníky také do druhého podzemního podlaží, kde se, jak uvedl průvodce uchovávaly potraviny a za minulého režimu zde také internované sestry sušily bylinky.

„Ve sklepeních se také skladovaly sudy s pivem z klášterního pivovaru. Nejspodnější patro sklepů není pro veřejnost z bezpečnostních důvodů přístupné. Co vše se tam uchovávalo není známé," upřesnil Tomáš Mrština.

Existence klášterního pivovaru se předpokládá už v dobách 16. století. Panské pivo se údajně vařilo přímo v klášteře v přízemí západního křídla, mimo klauzuru a opatství.

Po prohlídce sklepení pokračovala prohlídka kláštera běžným okruhem, kde zaujala návštěvníky především kopie Turínského plátna. Obdivovaným místem byl i nádherně zdobený klášterní kostel sv. Vojtěcha a knihovna. Mimořádná prohlídka vedla i přes nově zrekonstruované prostory, které slouží původnímu poslání kláštera, a to kultuře a vzdělávání.

Závěrečná část prohlídky byla na půdě. Ta je sice prázdná, ale naznačuje svým prostorem rozlehlost budovy.

„Půda zřejmě žádné zvláštní využití neměla. Návštěvníci zde ale vidí například perfektně provedenou stropní klenbu nad knihovnou. Nyní je na půdě umístěno technické zázemí vytápění," doplnil Tomáš Mrština.

Návštěvníci byli z prohlídky nadšeni

Návštěvníci z více jak dvouhodinové prohlídky odcházeli s nadšením.

„Prohlídka se mně velice líbila. V klášteře jsem se byl podívat už vloni, ale sklepy a půdu jsem viděl poprvé. Klášter je opravdu krásný. Na půdě toho k vidění moc nebylo, ale sklepení mě opravdu zaujalo. Přijel jsem z Náchoda a určitě se to vyplatilo na prohlídku přijet. Každému bych to vřele doporučil," pochvaloval si prohlídku Mirek Vodička.

Z prohlídky byl nadšený i jeho kamarád Jan. Toho zaujaly především sály a byl překvapený, jak to v klášteře zůstalo zachované. „Bylo to nádherné, opravdu super. Určitě se do kláštera ještě vrátím, je tady stále co poznávat. Nebydlím daleko, ale v životě jsem tady nebyl. Byl jsem také překvapený, jak je klášter rozlehlý. Znal jsem to jen z venkovní strany, když jsem jel okolo," dodal Jan.

Prohlídka se líbila i manželům Halamovým z Hradce Králové, kteří prý mají na Broumovsku chalupu, a tak klášter znají. Sklepy a půdu ale navštívili poprvé.

Hlavní turistická sezóna sice skončila, ale benediktinský klášter je návštěvníkům otevřen celoročně, tedy i na podzim a v zimě.

Broumovský klášter si bude možné v mimořádných dvouhodinových prohlídkách prohlédnout letos ještě jednou, a to 28 listopadu. Prohlídky začínají v 10.00 a ve 14.00 hodin. Kapacita prohlídek je omezená, a tak se případným zájemcům doporučuje zarezervovat si místa.