V Orlickém Záhoří usilují o vybudování nového skiareálu za zhruba 150 milionů korun. Podle starosty Vojtěcha Špinlera ani nepříznivé zimní počasí poslední doby na připravovaném projektu obce nic nezmění. Nový skiareál by měl lyžařům nabídnout více než jeden a půl kilometru dlouhou sjezdovku se čtyřsedačkovou lanovkou. Součástí projektu má být také parkoviště a budovy sloužící lyžařům či horské službě. Kdy se ale začne stavět není jasné, projekt má své odpůrce.

Orlické Záhoří rovněž chystá na české poměry exkluzivní novinku pro běžkaře. „Ještě letos chceme stihnout vybudovat půlkilometrový běžkařský okruh, který by měl být v celé délce osvětlený," říká starosta obce, ležící v nadmořské výšce necelých sedmi set metrů.

Cena lyžařského kurzuLyžařský kurz je finančně nákladná záležitost.
Za týden lyžování zaplatí děti na některých školách přes 3 tisíce korun.
Částka se ale může vyšplhat až k 5 tisícům.
Většina škol se snaží zajistit žákům nutné vybavení.
Některé školy v horských oblastech lyžují přímo v místě. Rodiče tak nemusí svým ratolestem platit ubytování.
V Rokytnici žáci lyžují přímo na zdejší sjezdovce, cena kurzu se pak pohybuje kolem jednoho tisíce korun.

Další teplá zima výrazně ovlivnila například pořádání školních lyžařských kurzů. Problémy měly nejenom školáci na Rychnovsku mířící do tuzemských hor, ale i žáci pražských základních škol a středoškoláci. „Vozíme školáky z Prahy do Rakouska už několik zim, ale z kraje roku nebyl sníh ani v Alpách. Po Novém roce jsme měli odvézt účastníky sedmi kurzů, ale jeli jsme pouze dvakrát, a to v samotném závěru ledna," prozradil Tomáš Jarkovský z dobrušské autoškoly a autodopravy, který během zimy pravidelně usedá za volant autobusu mířícího k našim jižním sousedům s mladými frekventanty lyžařských kurzů z hlavního města.

Příliš teplé počasí komplikuje situaci také školám. Ty mnohdy čekají až do poslední chvíle, zda budou moci žáky vyslat na lyžařský kurz. Většinou mají připravenou alternativu. „Už se nám stalo, že jsme museli kurz zrušit. Místo toho pak žáci měli turistický kurz, kdy jsme chodili do tělocvičny nebo do bazénu. Vždy máme připraven raději nějaký náhradní program," prozradila ředitelka Masarykovy školy v Rychnově nad kněžnou Radka Polívková.

Rychnovská Masaryčka ale už má letos „lyžák" za sebou. Absolvovali ho na konci ledna v Olešnici v Orlických horách. „Měli jsme štěstí, i když nebyl v lyžařském areálu přírodní sníh, byl zde dostatek technického, takže mohl kurz proběhnout," vysvětluje ředitelka Radka Polívková.
Školy v horských oblastech mají jednu výhodu, mohou kurzy organizovat přímo v místě, ale i je omezuje nedostatek sněhu.

„Děti absolvují lyžařský kurz přímo tady v Rokytnici. Připravujeme ho pro žáky čtvrté a sedmé třídy. Čtvrťáci už ho mají za sebou, ale žáci sedmé třídy ještě ne. Stále čekáme, až napadne sníh. Děti jsou v pohotovosti, takže jakmile začne sněžit, vyrážíme na svah," řekl ředitel rokytnické školy Zdeněk Dušek.

Pokud je sněhu méně, vyrazí žáci z Rokytnice do nedalekých Říček. „Už se nám i stalo, že jsme museli kurz kvůli špatnému počasí o rok posunout, takže místo sedmáků si zalyžovali už osmáci," dodává Zdeněk Dušek.

Nespornou výhodou mají rokytničtí žáci hlavně po finanční stránce. Nemusí totiž platit vysoké částky za ubytování. Zaplatí pouze vypůjčení lyží a skipas. Výuka lyžování je tak vyjde okolo jednoho tisíce korun. Lyžařský kurz není žádnou levnou záležitostí, vyšplhá se na několikatisícové částky. Rodiče si tak musí sáhnout hluboko do kapsy, aby mohli dítěti tento sportovní pobyt dopřát.

„Letos pojede na lyžařský kurz i můj syn, na hory normálně nejezdíme, takže nemáme ani žádné lyžařské vybavení. Naštěstí nám ale škola nabídla zapůjčení lyží. Za týdenní pobyt syna v Krkonoších musíme zaplatit přes čtyři tisíce korun, což není zrovna malá částka," říká tatínek třináctiletého Tadeáše z Dobrušky. Právě kvůli financím někdy nemohou rodiče na kurz své dítě poslat, i když by chtěli.

Na základní škole Františka Kupky mají žáci k dispozici školní lyže, takže nemusí nikde lyžařské vybavení shánět. Masarykova škola si sjezdové lyže půjčuje ze Základní školy Javornické nebo z rychnovské průmyslovky. Běžky mají na „Masaryčce" svoje, vzhledem k aktuálnímu počasí je ale na lyžařský kurz žáci s sebou ani nebrali, běžkovat se totiž v Orlických horách opravdu nedalo.