"Zájem na uchování svého majetku postavil nad právo na život," shrnula předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová, podle které Šubr projevil při činu i při jeho následném projednávání naprostou bezohlednost a také neúctu k lidskému životu.

Šubr přišel v exekuci kvůli dluhu na zdravotním pojištění o zděděné pozemky v Lázních Bělohrad a v Tetíně, kde pro svou obživu pěstoval zeleninu. Pozemek v Tetíně následně získal v dražbě nový majitel, který Šubra opakovaně vyzýval, aby si z místa odvezl svůj majetek. Když to myslivec neudělal, poslal majitel loni v září k Tetínu dva dělníky, aby rozebrali konstrukci Šubrova fóliovníku. Šubr si však dojel pro brokovnici a začal na ně střílet.

Jedenapadesátiletý dělník zemřel na místě poté, co mu broky prostřelily obě plíce a průdušnici. Jeho o tři roky staršímu kolegovi střela přerušila míchu. Operace mu sice zachránila život, zůstal však ochrnutý na dolní polovinu těla.
Dalšími výstřely Šubr mužům zničil elektrocentrálu a nákladní auto, poté odjel a o zdravotní stav postřelených se nezajímal. Doma vyčistil zbraň a počkal na příjezd policie.

Jako kdyby lovil zvěř

"Nerada to říkám, ale celé to vypadá, jako když obžalovaný velice úspěšně prováděl lovení zvěře," popsala dnes incident Maternová. Zmínila, že podle dalších myslivců byl Šubr vynikajícím střelcem a zvěř vždy trefil přesně, takže ji nebylo třeba dohledávat po lese.

Muž, který je podle znalců velmi inteligentní a v době činu byl naprosto příčetný, skutku nelituje a tvrdí, že jednal v krajní nouzi. "Musel bych se stydět sám před sebou, kdybych svůj majetek a svou existenci nebránil," prohlásil dnes před soudem. Zastřeleného a postřeleného dělníka označil v dlouhé řeči, kterou věnoval především domněle nespravedlivému zabrání svých pozemků, za "násilníky a zloděje". Opakovaně také prohlásil, že trestně stíhán by měl být nový majitel pozemku, protože odpovědnost za celou událost prý nese on.

Tuto argumentaci však odvolací senát odmítl. "Obžalovaný přišel o pozemek v zákonné exekuci, když nebyl schopen uhradit dluhy, které si sám způsobil," shrnula předsedkyně senátu.
Šubr musí zaplatit náhradu škody v celkové výši 2,53 milionu, z toho 1,2 milionu připadne dělníkovi, který skončil na invalidním vozíku.