Soud již letos v září zamítl žalobu sourozenců proti vyvlastnění pozemků pod dálnicí. Dálnice D11 z Prahy na Hradec Králové zatím kvůli dlouholetým sporům o pozemky končí několik kilometrů před Hradcem.

„Žalobci mají nového právního zástupce, který se bude snažit o uzavření dohody s Ředitelstvím silnic a dálnic. Navíc ve věci žaloby proti vyvlastnění podá odvolání," řekla soudkyně Věra Adámková, která nedokázala odhadnout, kdy by se soud případem mohl znovu zabývat.

Bažant a jeho sestra v září u hradeckého soudu neuspěli s žalobou proti vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky. Soudkyně Adámková zamítnutí žaloby zdůvodnila tím, že celá žaloba byla nesprávně formulovaná.

O co ve sporu přesně jde? Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků pro sjezd z dálnice u Praskačky 63 korun za metr čtvereční, on však chtěl jednat o zhruba 250 korunách. Bažanta pak k podání žaloby vedlo především arogantní jednání státu.

„Také chci po dálnici jezdit, ale nabídnutou cenu jsem nechtěl respektovat. Navrhl jsem, že o ní budu jednat. Oni to však odmítli a řekli, že mi dají peníze podle tabulkové hodnoty vyvlastněného pozemku. To jsem nehodlal akceptovat, ale od té doby se mnou nikdo nejednal. Poté následovalo vyvlastnění," uvedl Bažant. Arogance státních úředníků ostatně před 15 lety stála i za vzdorem farmářky Havránkové.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč, v roce 2005 rozhodnutí nabylo právní moci poté, co pardubický krajský úřad zamítl Bažantovu stížnost.

Bažant také kritizuje, že stát vyvlastnil pouze pozemky pod sjezdem z dálnice a jemu zbyly dvě malé parcely v těsném sousedství autostrády, které není podle něj možné využívat. Právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Mareček před několika lety při zahájení hlavního líčení u soudu řekl, že ŘSD nemohlo uzavřít dohodu za cenu vyšší, než jaká byla v dané době stanovená, a postupovalo podle zákona.

Chybějící zhruba 2,5 kilometru dlouhý úsek dálnice by se měl začít stavět v březnu 2013 a dokončen by měl být do října 2014. Podle odhadů by dokončení stavby mělo stát zhruba 1,5 miliardy korun. Stát však dosud nezískal pozemek sestry farmářky Ludmily Havránkové. Na trase dálnice dosud není dokončený ani archeologický průzkum.