I když zima v Krkonoších ještě úplně neskončila, na staré faře je čilý pracovní ruch.

Změny jsou už vidět

Je to už rok, co bylo předáno dělníkům staveniště kolem objektu z osmnáctého století. I když se stavba rozbíhala pozvolna, dnes už jsou viditelné změny.

Důležitým bodem rekonstrukce bylo statické zajištění krovu, demontáž původní plechové krytiny na střeše, kterou nahradila mocná vrstva přírodní tepelné izolace, prkenné bednění, lepenka a štípaný šindel. Venkovní omítka fary byla otlučena a dělníci už dokončují opravy fasády a především její zateplení.

Uvnitř fary došlo k vybourání některých příček a dalším úpravám tak, aby se prostor rozdělil podle potřeb budoucího Ekocentra Dotek.

„Vše konzultujeme s památkáři, protože jde o historicky cennou budovu, kde je třeba zachovat řadu prvků,“ předeslal Jan Fanta ze Severu. Pro zajímavost uvedl, že v rámci zemních prací, prováděných kvůli chystané přístavbě pro sociální zařízení a kotelnu, byly odhaleny vrstvy s archeologickými nálezy. „Archeologický průzkum, který koncem roku provedli pracovníci trutnovského muzea, však žádné zásadní nálezy nepřinesl,“ dodal Jan Franta.

Během stížených klimatických podmínek letošní tuhé zimy se pracovalo hlavně uvnitř fary. Jakmile zmizí poslední zbytky sněhu, začne stavba dřevěné přístavby pro kotelnu. Dojde i k instalaci rozvodů elektřiny, vody a kanalizace a začnou opravy vnitřních omítek, které v některých případech musí být zrestaurovány, protože jde o historicky cenné malby. Zvláště na některých stropech musí být malby zachovány.

Pracuje se v podkroví, kde vznikají zajímavé prostory, v nichž v budoucnosti najdou zázemí ubytovaní hosté.

Ekocentrum Dotek

Budova fary bude sloužit jako Ekocentrum Dotek pro vzdělávací a společenské programy Severu na podzim v roce 2013. Do letoška bylo proinvestováno zhruba pět milionů korun. Peníze na rekonstrukci fary čerpá Sever z fondů EU.