„Dotyčná seniorovi ukázala pětitisícovou bankovku s tím, že ji potřebuje rozměnit. Muž odešel do ložnice, kde měl v obálce uložených 90 tisíc. Odebral dva tisíce a šel je dát neznámé ženě," přiblížila začátek setkání Libuše Holá z královéhradecké policie.

Přestože podobné jednání přišlo draho už mnoho lidí, muž si zřejmě nic takového neuvědomil. „Neznámá, aniž by pánovi předala pětitisícovku, rychle odešla s tím, že musí za kamarádkou, která na ni čeká. A už se nevrátila," popsala nešťastný sled událostí Libuše Holá.

Muž trpělivě čekal, ale když se dotyčná nevracela, rozhodl se zajít do pojišťovny a informovat se na zmíněný přeplatek. „Peníze zasíláme buď poštou, nebo na účet. Ale hotovost v žádném případě domů klientům nenosíme," dozvěděl se na místě. V tu chvíli pochopil, že se stal obětí podvodnice a šel na policii. Při následné prohlídce bytu nenašel ani obálku se zbylými 88 tisíci korunami.

„Případem se zabýváme a znovu se obracíme na veřejnost. V podobných situacích je třeba být obzvlášť obezřetný, s cizími lidmi nekomunikovat a hlavně, nepouštět je ani na okamžik do bytu," varuje Libuše Holá.

Důvěřivý muž naletěl podvodnici, kterou teď hledá policie. K jejímu popisu uvedl, že dotyčné mohlo být mezi 40 50 lety, vysoká byla asi 150 centimetrů, bílé pleti, měla tmavé vlasy a mluvila plynule česky.

Před nekalými praktikami podvodníků varuje například film Šmejdi od Silvie Dymákové, policisté chodí mezi seniory na besedy, vzniklo i tématicky zaměřené divadelní představení Nedáme se!. To mohli zájemci nedávno zhlédnout v sále trutnovského městského úřadu. Herci z Divadla Jesličky v něm za pomoci fiktivních obchodníků prakticky předvádějí, jak přesně jednotlivé chytáky vypadají. „Ze všeho nejdůležitější je nenavazovat s obchodníky jakýkoliv kontakt. Vytrvale opakovat: „Ne, nemám zájem," odejít, případně ihned položit telefon. A už vůbec nikomu, za žádnou cenu, neotevírat dveře svého bytu či domu," apelovala na seniory psycholožka Romana Mazalová, která se na filmu Šmejdi také podílela.