Díry v asfaltu a naštvaní řidiči, kteří si kvůli výmolům ničí svoje vozy. To je každodenní situace na některých silnicích druhých a třetích tříd v okrese. Nyní by se některé měly začít opravovat.

Kraj vyčlenil zhruba 140 milionů korun, které budou směřovat na kobercové úpravy některých dvojek a trojek v kraji. V rychnovském okrese se jedná o pět úseků. Už začala rekonstrukce povrchu mezi Dobruškou a Opočnem. Reakce na ni jsou rozpačité – řidiči mají radost, na druhou stranu si stěžují na dopravní komplikace. Cesta z Rychnova na Dobrušku byla totiž přes léto martyriem, silnici první třídy opravovalo Ředitelství silnic a dálnic. Semafory tu na šoféry číhaly na třech místech, místy se zde pracuje stále. Lidé si stěžují hlavně na vyfrézované díry, na něž upozorňují značky. Jsou podle nich špatně vidět a také brzdí provoz. „Jezdím často z Rychnova do Opočna. Jen co se trochu uklidnila situace na jedničce, začala oprava mezi Dobruškou a Opočnem. Je to potřeba, ale už mi trochu tečou nervy," prozradil řidič Martin Kovář. Oprava by měla být hotova do 13. listopadu.

Dalším úsekem, na kterém se šoféři musí smířit s omezením, je silnice mezi Kostelcem a Zdelovem. Hotovo by to mělo být s koncem října.
Opravy se dočká také silnice II/304 v Bolehošti a silnice III/30432 v Křivicích. V obou případech by měly práce skončit 6. listopadu. Až do dvacátého listopadu budou stavaři pracovat na komunikaci třetí třídy od Bartošovic až na hranici okresu.

OpravyII/298 Opočno – Dobruška
do 13. 11. 2016
III/31911 Bartošovice v O. h. – hranice okresu
do 20. 11. 2016
II/304 Bolehošť
do 6. 11. 2016
III/30432 Křivice
do 6. 11. 2016
III/3171 Kostelec – Zdelov
do 30. 10. 2016


„Jedná se o ty silnice druhých a třetích tříd, jejichž povrch je nevyhovující, je rozpraskán, deformován a vyskytují se na něm trhliny či jiné konstrukční poruchy," sdělil Karel Janeček, náměstek hejtmana pro dopravu. „Předmětem těchto oprav je obnova svrchní části vozovky, v některých případech je ale potřeba i vyrovnání povrchu a zlepšení podkladních vrstev, včetně obnovení odvodnění a dopravního značení," dodal Janeček.
Stále však mezi opravovanými silnicemi chybí například komunikace v okolí Uhřínova, na jejichž stav si stěžují čtenáři pravidelně a radost z nich nemá ani starosta obce. Zde jsou v nejhorším stavu silnice III/318 16 a III/318 14, tedy úsek mezi Skuhrovem a Deštným v okolí Hlásky a úsek od Kačerova směrem na Habrovou. Zatím se na ně s opravou nedostalo.

Celková délka rekonstruovaných úseků je v rychnovském okrese a dalších třech okresech Královéhradeckého kraje, kde se vozovky opravují, 31 kilometrů. Předpokládané náklady na všechny opravy pak činí 140 milionů korun.

Tuto částku pokryjí prostředky z Fondu rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje, kraj ale rovněž získá dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši jednadevadesáti milionů korun.