Vytoužená, dlouho odkládaná a zároveň  jedna z největších. I tak by se dala popsat rekonstrukce hradecké Základní umělecké školy Střezina, která odstartuje už letos. Proběhne na etapy a městskou kasu přijde dohromady na 160 milionů. To je pro představu o zhruba 30 milionů víc, než  bude stát celá okružní křižovatka Koruna. „Je to velká investice. V první etapě tam deponujeme 60 milionů korun," potvrdil náměstek primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.

Pro největší školu svého druhu v republice s víc jak dvěma tisíci studenty to musí znít jako rajská hudba. Na podobný impulz od města totiž čeká už dobrých dvacet let. „Za tu dobu jsme zvažovali přestěhování do několika desítek objektů, jednou jsme už měli i kompletně vypracovaný projekt. Ze všech plánů ale vždy nakonec sešlo pro velkou finanční náročnost. Škola tak celou dobu existovala v různých pronájmech, často na pěti i šesti místech," říká dlouholetý ředitel Střeziny Karel Šust.  Aktuálně sídlí renomovaná umělecká škola už „jen" na třech místech, mimo jiné také v bývalé budově Základní školy Jih, která by se po rekonstrukci měla stát sídlem jediným. Jako druhá stálá budova zůstane už jen Divadlo Jesličky, kde po dokončení rekonstrukce bude sídlit na trvalo už jen literárně-dramatický obor.

To ale není zdaleka všechno, přestavbou budovy bývalé základní školy získá Střezina také nové multifunkční prostory. Tak například původní byt školníka poslouží do budoucna jako zkušebna pro studenty populární hudby, na místě bývalé jídelny vyrostou učebny pro výtvarný obor a tělocvičny nahradí  koncertní sály. Některé plánuje Střezina otevřít i veřejnosti. „Doufám, že nový koncertní sál pro 250 diváků bude důstojným doplněním stávajících možností v Aldisu, Filharmonii a Klicperově divadle. Celý areál by se měl stát dalším přirozeným kulturním centrem města," věří ředitel Karel Šust.

V lokalitě navíc vzniknou dvě nová veřejná parkoviště, také jedno vnitřní pro zaměstnance a počítá se i s úpravami okolí školy. Stavební práce budou pokud možno probíhat za běžného provozu, aniž by nějak výrazně narušily výuku. Náročnější úpravy pak přijdou na řadu o prázdninách. „Učitele, žáky ani rodiče nečeká v nejbližších dvou až třech letech žádné pohodlí, ale pak by to mělo stát za to," slibuje ředitel Šust.

Rekonstrukce je plánována v několika etapách, podle optimistických odhadů by první práce mohly začít už letos. „Ještě prověřujeme možnost využití 20 milionové dotace na kompletní zateplení školy," dodal náměstek Vedlich.

Vizualizace předprostoru královéhradecké Základní umělecké školy Střezina.

ZUŠ Střezina v číslech
• ZUŠ Střezina v současné době navštěvuje 2.152 žáků, z čehož přibližně 200 tvoří dospělí.
• Vyučuje čtyři obory: hudební, výtvarný, taneční a literárně-dramatický.
• Působí ve třech budovách – v ulici Na Střezině, v Třebechovické ulici (Divadlo Jesličky) a v Luční ulici na bývalé ZŠ Jih.
• Existuje samostatně už 40 let – od roku 1976, kdy došlo k rozdělení jedné původní LŠU v Hradci na dvě.
• Pyšní se vlastní divadelní scénou (Divadlo Jesličky), kde se pravidelně několik dní v týdnu hraje i pro veřejnost. Fungují už 25 let a jejich jméno je známé daleko za hranicemi města.
• Ředitelem školy je už 26. rokem  Karel Šust.
• Škola zaměstnává cca 90 interních i externích pedagogů.