Její jméno nese zdejší kostel a celá akce je vlastně jedna velká charita. Výtěžek z hudebních vystoupení, z dražby či jakkoli jinak získané prostředky putují do veřejné sbírky. „Z konta jsme zatím čerpali jen na pokrytí části nákladů spojených s výrobou nových hodin v roce 2012. V roce 2013 došlo k rekonstrukci kůru, vloni byla provedená částečná výmalba nad ním. Tyhle práce pokryla dotace ministerstva kultury. Malování je naplánované také na letošek i příští rok," připomněla starostka Eva Kmiećová. Sbírka dosud vynesla 69 tisíc korun, 21 tisíc bylo použito. „Doufáme, že se podaří sehnat nějakou dotaci a peníze bychom rádi použili na povinnou spoluúčast," dodala starostka.

Něco vynesla i uplynulá sobota, za mlhy a chladna bylo v okolí kostela nečekaně živo. Řemeslníci v parčíku předváděli svůj um i a prodávali své výrobky, uvnitř se střídala hudební vystoupení. A taky se soutěžilo o nejlepší posvícenský koláč.

Pekařské umění předvedlo 11 hospodyněk a veřejnost ani porota neměly lehký úkol. Vybrat ve směsici tvarů a náplní nebylo snadné. Prvenství ale nakonec putovalo do Chotěvic k Aleně Jirutkové. „Pekla jsem ráno, aby byly koláče čerstvé. Recept je můj vlastní, ale už tradiční. Nijak jsem neexperimentovala, používám ho už dlouho. Můj vnuk má ze Zlaté Olešnice přítelkyni a ti mne přihlásili," vysvětlila vítězka.

Recept na vítězné koláče:

1/2 kg hladké mouky, kostička droždí, 3 žloutky, 2 lžíce cukru, 1 1/2 lžičky soli, 1 dcl oleje, 10 dkg rozpuštěného másla, vanilkový cukr, 1/4 l mléka. Vanilkový cukr, cukr a žloutky utřít do pěny, pomalu přidat olej a rozpuštěné máslo. Z droždí, trošky cukru, mléka a mouky udělat kvásek, nechat vykynout a vše smíchat (hodně propracovat). Náplně dle chuti, potřít ušlehaným vajíčkem.