Sobotní slunečné odpoledne patřilo v areálu zámeckého parku v Kostelci swingu 
a jazzu. Festival zahajovalo ve dvě hodiny seskupení hudebníků z Vamberka, 
říkající si Pružná těla. Ti jako jediní mají výsadu hrát na každém ročníku. „Kapelník Pružných těl Antonín Urban tento festival zakládal. Bohužel pan Urban před dvěma lety zemřel. Čtvrtý ročník jsme mu věnovali a Pružná těla tak každý rok hrají návštěvníkům na jeho památku," vysvětluje hlavní dramaturg festivalu Michal Vacek.

Díky nepsanému pravidlu jedné účasti se letos diváci 
a posluchači, a dokonce i samotní pořadatelé, dočkali velikého překvapení. Jesenickému dixielandu Down beat se loňské účinkování natolik zalíbilo, že i přesto, že nemohli být zařazeni na program, přijeli. Kapelník a hráč na banjo Tomáš Cetkovský k tomu Deníku řekl: „Dramaturg Michal Vacek je náš dlouholetý kamarád. 
V pořádání tohoto skvělého festivalu mu moc fandíme, a tak jsme jej přijeli podpořit. Dopředu o tom vůbec nevěděl. Budeme tu hrát bez aparatury, jen pod stromy. Chceme tak vyplnit pauzy mezi oficiálními interprety a zpříjemnit všem už tak krásné odpoledne. 
I pro nás to bude něco nového, protože jsme takto ještě nikdy nehráli." Deník může jen potvrdit, že zážitek to byl opravdu nový a svěží. A zpěv Veroniky Pazderové do megafonu navodil atmosféru starých swingových desek.

Hlavním tahounem byla ovšem sestava Skety.

Pražská parta šesti mladých jazzových hudebníků, držitelů prestižních ocenění, představila publiku své vlastní moderní pojetí jazzu a swingu. A to vokálně, bez kapely a hudebních nástrojů. Vlastní písně, ale i excelentně upravené klasiky jiných žánrů – jako například předělávka hitu The night before od nesmrtelných The Beatles – rozvlnily naslouchající dav a Skety za své vystoupení sklidily zasloužený aplaus.

Co letos čekalo návštěvníky

Na pódiu se představila Pružná těla z Vamberka, Skety z Prahy, Kostelečtí 5pm a DiJazzTiva z Hradce Králové.

Na odpolední program navázal DJ Pavel Smetana 
se svou elektroswingovou diskotékou.

O překvapení se postaral dixieland Down beat z Jeseníku.

Hudební produkci doprovodilo žonglování, malování autorských mandal Lenky Jílkové a výstava obrazů Šárky Teplé.

(jan)