Posluchači Českého rozhlasu a čtenáři Deníku mu poslali nejvíce hlasů a svěřili mu tak do rukou keramické Zlaté slunce, tradiční cenu pro držitele titulu Šarmantní osobnost roku. Václav Větvička tak porazil například Lucii Bílou, Terezu Kostkovou, Jana Přeučila, Věru Martinovou nebo Vlastimila  Harapese.

„Slovo šarm přitom nemám příliš v lásce," řekl viditelně zaskočený Václav Větvička.  „Patří mezi moje vyjmenovaná slova, která nepoužívám – stejně jako třeba amant. Nevím totiž, co přesně si pod nimi představit. Charisma už je trochu lepší, ale já v těchto kategoriích neuvažuji. Pro mě je u lidí nejdůležitější, jestli po sobě  v životě nechají slušnou a užitečnou stopu… Opravdu nevím, jak jsem se v této situaci ocitl –  hádám, že se na mě nějak smluvili moji  posluchači, kteří mi naslouchají v rozhlasovém Dobrém jitru."

Pan zahradník

Šestasedmdesátiletý Václav Větvička, který se v současné době stará o zámecký park ve Štiříně a kterému jeho obdivovatelé říkají „moudrý a laskavý Pan zahradník", se stal osmnáctým držitelem „šarmantního" titulu. Jeho vítězství autorku  tohoto projektu, vedoucí programu  Českého rozhlasu Hradec Králové Ladu Klokočníkovou, nijak nepřekvapilo: „V prvních  ročnících se mezi nominacemi objevovali především  herci a zpěváci, lidé ze showbyznysu. V posledních letech začali lidé spatřovat šarm nejen ve známých tvářích, ale především v lidech moudrých, vzdělaných a laskavých. Důkazem toho je nejen letošní vítězství Václava Větvičky, ale také loňský držitel hlavní ceny,  politický  komentátor Jan Petránek, nebo profesor Pavel Pafko, který se letos octl mezi nominovanými."

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan na včerejším galavečeru předal  i mimořádnou cenu Šarm, a to  herečce Lubě Skořepové při příležitosti jejích letošních devadesátých narozenin.