Nepodceňovat

„K lékaři chodím pravidelně a cholesterol si hlídám. Měl jsem s ním problémy, ale už se vše ustálilo. Není radno nic podceňovat," svěřil se Hradeckému deníku Petr Malý z Hradce Králové.

Speciálně proškolený tým doplněný o zdravotní sestry a nutriční konzultanty, zjišťoval v krajské metropoli zájemcům množství tuku v těle, výši krevního tlaku, analyzoval složení těla pomocí InBody a měřil hladinu cholesterolu v krvi.

Zejména poslední hodnota je pro zdraví člověka velmi důležitá, jelikož vysoký cholesterol je jednou z nejčastějších příčin infarktu nebo mrtvice. Srdečně-cévní onemocnění stojí v Česku každoročně za zhruba polovinou všech úmrtí.

Zájem lidé měli

„Příjemně nás překvapilo, jak velký zájem o měření základních hodnot byl. Každý zájemce, který se nechal proměřit, měl zároveň možnost konzultovat naměřené hodnoty se zdravotní sestrou a nutričním konzultantem," říká Eva Kadlecová, zástupce organizátora road show.

Na onemocnění srdce a cév, která začínají obvykle právě zvýšenou hladinou cholesterolu, umírají více ženy než muži.

Lidé většinou přicházejí k lékaři až ve chvíli, kdy mají konkrétní problém. To už však nezbývá nic jiného než nasadit léky. Přitom na preventivní prohlídku má člověk nárok každý druhý rok a díky včasnému podchycení problému by mnohdy stačilo jen upravit jídelníček a životní styl.

Nejčastěji lékaři doporučují omezit uzeniny a extrémně sladké potraviny, dále nahradit živočišné tuky rostlinnými a zařadit více ovoce a zeleniny.

„Zvýšená hladina cholesterolu je způsobena  zčásti vrozenými vlohami a zčásti vysokým příjmem cholesterolu stravou, který najdete hlavně v uzeninách a tučném mase, plnotučných mléčných výrobcích, másle, sladkém pečivu, dortech, sušenkách a pochutinách. V českém jídelníčku máme takových potravin nadbytek," upozorňuje kardioložka Martina Vaclová.

Zároveň dodává, že ke  zlepšení poměru jednotlivých druhů cholesterolu přispívá pravidelný pohyb.
Vybírejte si tuky

Hladinu cholesterolu  ovlivňuje také životní styl, a to právě především strava. Její změna přichází na řadu jako první, pokud vám lékař zjistí zvýšené hodnoty krevních tuků.

A jak snížit cholesterol? Změna životosprávy začíná úpravou jídelníčku. Při snižování hladiny cholesterolu je důležité nejen omezit jeho celkový denní příjem ve stravě. Musíte také dbát na kvantitu i kvalitu přijímaných tuků a pečlivě rozlišovat mezi jednotlivými druhy tuků, které do jídelníčku zařazujete.

Třináct rad pro boj s cholesterolem
1) Jezte pestrou a vyváženou stravu.
2) Dopřejte si více zeleniny a ovoce. Snažte se zařadit je ke každému jídlu během dne.
3) Vybírejte celozrnné výrobky, a to i chléb či těstoviny. Upřednostňujte rýži natural.
4) Volte dobré tuky – rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový či olivový) a kvalitní margaríny a roztíratelné tuky z nich vyrobené.
5) Jezte libové maso a masné výrobky, odstraňujte viditelný tuk. Mléčné výrobky pak vybírejte se sníženým obsahem tuku.
6) Jezte více luštěnin (fazole, hrách, čočka…).
7) Omezujte sůl, raději použijte bylinky či koření.
8) Pijte čistou vodu, neslazený čaj anebo nízkoenergetické nápoje.
9) Udržujte si správnou tělesnou hmotnost (BMI v rozmezí 18,6 až 25 kilogramu na metr čtverečný).
10) Pravidelně se hýbejte, alespoň 30 minut každý den.
11) Nekuřte.
12) Vyhýbejte se stresu.
13) Pravidelně si nechávejte kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi vaším lékařem.