Open Air Festival Trutnov, přezdívaný východočeský či český Woodstock, se letos uskuteční opět tradičně ve dnech 16. až 19. srpna. Častými návštěvníky festivalu, který vznikl na undergroundových základech v roce 1987, byli i Václav Havel a Ivan Martin „Magor“ Jirous.

Právě jim bude letošní ročník festivalu zasvěcen.

Manifestace radosti

„Pod tíhou bolestných událostí a smutných odchodů ke konci minulého roku jsme byli nuceni přehodnotit a upustit od původně zamýšleného věnování a letošní setkání zasvětit náčelníku Václavovi a guruovi undergroundu Martinu Magorovi. Chceme tím alespoň částečně splatit dluh těm, bez nichž by nebyl ani tento festival,“ vysvětlil zakladatel festivalu Martin Věchet.

Festival je od roku 1995 vždy někomu či něčemu věnován. To se odráží nejen v jeho programu, ale i na celkovém duchu setkání pod horami, o němž sám Václav Havel říkal, že se mu na něm líbí právě jeho spiklenecká pospolitost a atmosféra. Ivan Martin Jirous jej zase označoval za manifestaci radosti a festivalové návštěvníky přirovnával k poutníkům.

„I když naše wigwamy stále obchází slzy a stíny smutku, vzdáme našemu náčelníkovi Václavovi a guru undergroundu Martinu Magorovi hold plný radosti. A bude nám ctí na toto setkání pozvat účinkujíc i přátele a hosty ze společenského a kulturního života, včetně známých i méně známých podivínů, o nichž víme, že je Václav i Magor měli rádi,“ řekl Martin Věchet.

Původní věnování

Letošní trutnovský festival měl být původně věnován obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni a České obci sokolské. Dále také jednomu ze známých představitelů beatnické generace. „To vše bohužel padlo. Odchody nás opravdu zasáhly. Když vzpomeneme Malého velkého muže s kytarou Karla Kryla, kovboje se srdcem indiána a Slavíka z Madridu Waldemara Matušku nebo nestora českého šansonu Rudolfa Pellara, smutné odchody předloni zahájil Huňatý Šedý Vlas Ladislav Smoljak, začátkem loňského roku ho následoval Jiří 
Dienstbier, poté Jiří Gruša a „rok smrti“ uzavřeli náš náčelník Václav Havel a Martin Jirous. Vnímáme to jako velké ztráty,“ rekapituloval Martin Věchet.

Náčelník a guru

Václav Havel byl u zrodu festivalu nejen v roce 1984, krátce po propuštění ze svého nejdelšího věznění, ale i v roce 1987. Když StB v roce 1987 festival ve Volanově u Trutnova rozehnala a organizátory pozatýkala, aparaturu se podařilo schovat na Hrádečku u Václava Havla, který jí ve své stodole poskytl skrýš.

Právě rok 1987 je oficiálně uváděn jako počátek současného festivalu. „Vše bylo tak konspirativní, že jsem se o tom dozvěděl až po třinácti letech, paradoxně od samotného náčelníka, když přijel na festival,“ vzpomínal Martin Věchet.

Václav Havel se objevil hned na prvním polistopadovém festivalu jako čerstvě zvolený prezident v létě 1990. „Na Bojiště přijel prezident, kterého miloval téměř celý národ, a měl na sobě tričko Rolling Stones,“ řekl  Věchet a zavzpomínal na Havlův humor. „V humorném duchu se nesla i náčelníkova podpora o osmnáct let později, když se dozvěděl o záměru místních radních zastavět louky, na nichž se festival pořádá. Ve veřejném dopise vyjádřil své obavy i víru, že festival s letitými kořeny nezničí městská zástavba podobně jako tanky Varšavského paktu Pražské jaro. V projevu na hlavním pódiu zase vyzval přítomné, aby stejně jako on nekupovali sirky, pomazánky a další věci v supermarketu, který by měl eventuálně stát Na Bojišti,“ dodal  Martin Věchet.

„A Magor? Ten byl nejen pro mě osobně, ale věřím že i pro mnoho dalších kumpánů, můj adoptivní táta. Underground mne vychoval a společně s Chartou mi dal základ pro mnohé z toho, co jsem celý život dělal a dělám. Nebýt toho, zřejmě by nebyl ani festival. Magor, to je guru undergroundu. Jako první dokázal zformulovat ve své Zprávě o třetím českém hudebním obrození smysl undergroundu jako politického, ale především jako uměleckého vyjádření. Sám toto prezentoval svým zářivým příkladem a životním postojem nejen jako teoretik,“ řekl k ideologovi domácí nezávislé umělecké scény Martin Věchet.