Infobus je po celé prázdniny otevřen na parkovišti na Panském poli, kde se sjíždí velké množství turistů. Ti odtud startují například na pevnost Hanička. Pracovníci informačních center se shodují na tom, že infobus má velký přínos pro turisty. Aniž by někam museli jezdit, dozví se přímo na výletě užitečné informace z celého okresu.

„Íčka" v okrese jdou s dobou, většina z nich tak má nejen své internetové stránky, ale i facebook, kde mohou zájemci najít veškeré informace a tipy na výlety či kulturní akce.

Častým cílem turistů a cyklistů jsou Orlické hory. Některým stačí jen procházky, jiní ale hledají adrenalin.

„Přes léto je tu opravdu vysoká návštěvnost, denně k nám dorazí zhruba 60 lidí. Nejvíce jich bylo během července. Velmi oblíbené jsou naučné stezky, a to například do Neratova nebo na Zemskou bránu," prozrazuje Petra Černohousová z rokytnického „íčka".

Ta dodává, že rodiny s dětmi spíše hledají zábavu nebo adrenalin. Častým cílem výletů je tak lanové centrum na horách nebo ježdění na terénních koloběžkách.

V Orlickém Záhoří mají dovolenkáři výhodu, mohou totiž navštívit i polské příhraničí. „Oproti loňsku se návštěvnost ještě zvýšila. Je to zřejmě dané i tím, že letos není moc počasí vhodné na koupání, a tak rodiny s dětmi hledají jiné možnosti a výlety po okolí," vysvětluje Jana Matyášová z místního turistického informačního centra.

VLÁDCI HOR LÁKAJÍ DĚTI

Na horách má velkou oblibu také naučná stezka S Kačenkou po stopách sklářů, která vede z Deštného až do Orlického Záhoří.

Turisté a cyklisté ale nevyrážejí jen do hor, lákadlem jsou také kulturní památky ve městech. „Hodně oblíbené tu jsou židovské památky. Turisté navštěvují židovský hřbitov nebo zdejší vlastivědné muzeum. Letos převažují tuzemští turisté. Velmi častou skupinou jsou také cyklisté, ti jezdí hlavně do hor," říká Dagmar Nováková, pracovnice informačního centra v Dobrušce.