Vadí jim hned několik věcí - místní ubytovna, nepořádek na ulici, ale také opilí návštěvníci kulturních akcí na koupališti, kteří se mezi půlnocí a třetí ráno trousí ze zábavy kolem jejich domovů.
Nejvíce „legrace" si prý místní užijí o prázdninách, a to hlavně v noci ze středy na čtvrtek. Na zahradách jim prý často „přistanou" prázdné lahve a kelímky, další odpadky, ale třeba i použité prezervativy.
Nejvíc lidem vadí, že čas od času dojde k poškození jejich majetku. „Měli jsme ulámaná zpětná zrcátka i antény. Ale ani spát nemůžeme, křik nás vzbudí několikrát za noc," shodli se naštvaní obyvatelé.
Požadovali větší angažovanost městské policie a přicházeli s nejrůznějšími návrhy, jak podobným incidentům zabránit od umístění kamery do ulice, po hlídku, která bude v době, kdy zábava končí, v ulici stát a dohlížet tam na pořádek.
Velitel městské policie Petr Černohorský příchozím řekl, že městští policisté se na lokalitu zaměřují a upozornil také na fakt, že jich není „celá armáda". „Pokud někdo bude narušovat pořádek, volejte," vyzval obyvatele ulice. Ti mu se smíchem odpověděli, že tedy budou volat třeba třikrát za noc. „Od toho tady jsme," dodal velitel.
Diskotéky se na kosteleckém koupališti konají během prázdnin každou středu a někdy také o víkendu. Obyvatelé ulic tvrdí, že se chování návštěvníků zhoršuje. Na besedě se proto hovořilo i o možnosti, že by se na koupališti, které město pronajímá, konalo akcí méně.
„Museli bychom potom na jeho provoz doplácet. Nyní je před námi zima a můžeme situaci řešit," poznamenal starosta František Kinský s tím, že vše je o lidské slušnosti. Řešení bude prý město hledat společně s městskou policií.
„Nemáme klid"
V žaludku však neleží obyvatelům jen chování opilé mládeže, ale také ubytovna, která se v Havlíčkově ulici nachází. Podle místních v ní bydlí problémoví lidé, kteří popíjejí alkohol na věřejnosti, pohoršují okolí, ruší noční klid a dělají nepořádek.
Ubytovna patří kostelecké zemědělce jejímu zřizovateli Královéhradeckého kraji a dříve sloužila jako internát. Právě změna jejího využití místním vadí. „Nikdo nám o tom řekl, nikdo se nás na nic neptal," zaznívalo na besedě.
„Jsem přímý soused ubytovny a dlouho jsem snášel řadu věcí. Dnes není den, aby tam někdo nekřičel, vzájemně se lidi nenapadali, nebyli sprostí a něco nerozbíjeli. Každý den je tam problém a všichni si musíme tohle to všechno vytrpět. Nechám vás u sebe v domě klidně týden bydlet, ale nevydržíte tam ani dva dny," prohlásil na besedě Pavel Šťastný. Za pravdu mu dala i většina příchozích.
Proti byla vedoucí ubytovny Eva Macháčková. Uznala, že dříve v ubytovně byly problémy, ale dnes je prý situace jiná. „Uklidnilo se to zhruba před rokem a půl. Většina lidí, kteří u nás bydlí, je starší padesáti let. Ubytováváme také matky samoživitelky, několik mladých rodin a jednu skupinu mladých lidí. Občas u nás bydlí zaměstnanci z okolních fabrik. Pořádek hlídáme a pokud někdo nedodržuje řád, musí odejít," popsala. A odejít takový člověk prý může okamžitě.
„Mnoho problémů, na které si lidé z této lokality stěžují, připisují ubytovně neprávem. Na kontejnerech se tu v noci určitě neprojížděli naši obyvatelé důchodového věku," poukazuje vedoucí na dění jedné „diskotékové" noci. A dodává, že souhlasí s tím, aby se místní častěji obraceli na městskou policii. Právě to také doporučil příchozím i její velitel Petr Černohorský.
Podle vedoucí odboru sociálních věcí Evy Markové díky ubytovně Kostelec nezná bezdomovectví. „V každém městě se vyskytují lidé, kteří potřebují pomoc. Jiná možnost, než jim pomoci takto, není. Díky tomu nemusí bydlet pod mostem," řekla. V zařízení bydlí obyvatelé Kostelce, jejich výběr probíhá ve spolupráci se sociálkou a dodržovat musí daná pravidla. Nyní ho obývá zhruba čtyřicet lidí.