Například ve Vysokém Veselí se podařilo během prázdnin zateplit budovu školy včetně půdy. „Přistoupili jsme k výměně oken a vstupních dveří. Součástí investice byla kompletní výměna podlahy v tělocvičně a renovace toalet. Akce za necelých třináct milionů byla spolufinancována ze zdrojů EU, která uhradila devadesát procent nákladů," popisuje letní aktivitu, jenž má být hotova do konce srpna, starosta města Luboš Holman. Dětem prý nebude nic bránit, aby 1. září usedly do školních lavic.

Staropacká základní škola přivítá žáky v nově vymalovaných učebnách, na prvním stupni mají ve třídách i nové koberce. Renovaci za sto tisíc uhradila škola ze svého rozpočtu. I letos se zařízení přihlásilo do projektu Ovoce a Zelenina do škol, kdy děti na prvním stupni dostávají čerstvé vitamíny zdarma. Oblíbené tu jsou i mléčné svačiny. Mléko, jogurty, termixy a smetánky mají školáci k dispozici každý den za dostupnou cenu.

Sobotecké novinky

Sobotecká škola má v historické části budovy kompletně vyměněná okna. Dodavatelská firma zvládla zakázku města během července a srpna. Pro školáky se tím zkvalitní prostředí, ve kterém vstřebávají nové vědomosti. Ředitelka Jana Knapová už má také nachystán nový školní projekt. „Protože jsme zjistili, že sice děti znají okolí a jiné destinace, ale o Sobotce toho moc nevědí, proto se budeme věnovat Sobotecku – našemu domovu," popisuje námět.

Jinak sobotecká škola už vloni zavedla novinku, elektronickou pokladnu pro rodiče. V praxi to znamená, že každý žák má založený účet, na který rodiče začátkem roku vloží určitou částku, která je odčerpávána na školou organizované akce. Rodiče jsou každý měsíc pravidelně informováni o toku peněz. Učitelům tak odpadá vybírání tax na různé školní aktivity, financování se stává jednodušší a přehlednější.

Nový plášť, okna a vytápění zemním čerpadlem pořídil jičíněveské škole obecní úřad. Na úpravu objektu získal dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 75 procent nákladů (2,3 mil. Kč). Osm set padesát tisíc tvoří vlastní zdroje obce.