Jde zejména o zástupce společností, které s Ukrajinou a Ruskem udržují obchodní styky.

„Přímo v Kyjevě nebylo naše vozidlo vpuštěno do města a nemohlo tak být naloženo. Dodávky na Ukrajinu jsme všeobecně byli nuceni pozastavit nebo snížit," uvedla manažerka hradecké pobočky autodopravní společnosti ATL Ivana Kapustová. Právě nákladní dopravce současná krize zasáhla nejrychleji.

„Společnost EGAP, která nám zajišťuje pojištění exportu v reakci na krizi na Ukrajině odmítla pojistit naše dodávky klínových řemenů. Rubeně hrozí díky tomu ztráty 15 až 40 milionů korun," prohlásila Věra Bechyňová, tisková mluvčí holdingu ČGS, do jehož portfolia spadá i gumárenská společnost Rubena. Představitelé státem vlastněné společnosti EGAP 24. února prohlásili, že až do uklidnění situace EGAP nehodlá pojišťovat nové projekty na Ukrajině.

„V tuto chvíli se intenzivně připravujeme na veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem. Pozvali jsme i partnery z Ukrajiny, kteří přislíbili účast, ale v těchto dnech na e-mailovou korespondenci nereagují. Obáváme se, že řeší prioritně jiné záležitosti, než přijet na veletrh," řekla jednatelka tradiční hradecké společnosti Petrof Zuzana Ceralová Petrofová.

Pro Petrof patří země bývalého sovětského prostoru mezi důležitá odbytiště.

Na celkovém objemu zahraničního obchodu České republiky se obchod s Ukrajinou podílí zhruba jedním procentem. Spíše než na celou ekonomiku proto ukrajinská krize dopadá na konkrétní firmy. V roce 2012 činil celkový obrat zahraničního obchodu s Ukrajinou necelých 56 miliard korun.

Kromě překážek v obchodu s partnery na Ukrajině mohou obchodníky znepokojovat i uvažované sankce mířené proti Ruské federaci a zvláště pak ruská odpověď na tyto kroky. Jiří Vraštil ze společnosti Hapex, která s ruskými partnery obchoduje, se však prozatím zhoršení podmínek neobává.

Výhledy

„Neodvažuji se hodnotit, co přijde, ale ohledně dopravy předpokládám postupný návrat do běžného provozu," prohlásila Ivana Kapustová z ATL.

„S našimi ukrajinskými partnery se pokusíme dohodnout platby předem, které by mohly být řešením nastalé situace," uvedla za Rubenu Věra Bechyňová.

„Jedná se o krátkodobý šok, který postupem času odezní s tím, jak se situace stabilizuje," soudí o dopadech ukrajinské krize na domácí ekonomiku Michal Řičař, analytik poradenské společnosti Bisnode. Otázkou však zůstává, kdy lze takovou stabilizaci očekávat.

David Rozsíval, Jakub Vrba