A stačilo jí k tomu málo: falešná razítka z papírnictví. Hlavní iniciátor trestné činnosti, třiatřicetiletý Petr Ullmann, dostal od soudu osm a půl roku. Jeho tehdejší přítelkyni, šestadvacetiletou Lucii Zvirotskou, a čtyřiatřicetiletou bankovní pracovnici České spořitelny ve Dvoře Králové nad Labem Hanu Hladišovou potrestal soud pětiletým vězením.

„Nemáte zaměstnání? Pro nás pracujete třeba v Adidasu.” Pro lidi neznalé bankovních kliček soudem řešená kauza vypadala jako křišťálový obchod. Prostě se jen přihlásili na inzerát s možností zařízení bankovní půjčky, a to i přesto, že jsou třeba na mateřské dovolené, nemají zaměstnání, nebo jejich příjem nesplňuje požadavky banky na přiznání půjčky. 

„Začalo to tak, že jsem se seznámila s Ullmannem. V té době ještě vyřizoval půjčky v Praze. Tam se ale rozhádal a chtěl se udělat pro sebe,” uvedla u soudu Zvirotská a popsala, jak se, podle soudu hlavní organizátor Petr Ullmann, dostal do Dvora Králové. „Řekl, že si najde bankéřku jinde. Obešel několik bankovních ústavů, až se dostal k paní Hladišové do Dvora. V restauraci jí vysvětlil svůj plán, že má pár lidí, kteří mají problémy se sehnáním úvěru, a jestli by mu nepomohla,” řekla obžalovaná. Zhruba po týdnu prý slovo dalo slovo a Ullmann mohl rozjet kola svého dobře vymyšleného mechanismu.

„Většinou se ozvali lidé přes inzerát. Ullmann jim pak přislíbil půjčku s tím, že si bere provizi čtyřicet procent. Většinou souhlasili a nechali papírování na něm. Mně pak dal předrazítkovaný papír a já jen doplnila nějaké údaje,” řekla Zvirotská a dodala, že razítka si Ullmann pořizoval tak, že si na rejstříku firem našel potřebné údaje a podle nich nechal vyrobit v papírnictví razítka. „Bylo jich několik, vím, že tam byla Sněžka, Deichmann či Adidas,” uvedla obžalovaná. Takto vyplněná lejstra se poté předávala Hladišové do kanceláře. Klienti si pak přišli jen vyzvednout peníze.

„My jsme na ně čekali před spořitelnou, kde nám dal určený obnos za zprostředkování,” uvedla před tribunálem Zvirotská. Podle obžaloby se taková částka, při vybrání 200 tisíc korun, pohybovala v rozmezí od 80 do 130 tisíc. Zvirotská do protokolu také uvedla, že z těchto peněz neviděla nikdy ani korunu. 

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.