Lidé by se teď měli v Úpici cítit bezpečněji. Alespoň podle tvrzení policie. „Po opatřeních, ke kterým došlo s ohledem na zvýšenou trestnou činnost ve městě i okolních obcích v letech 2012 a 2013, jsme vloni zaznamenali rapidní pokles trestných činů," informovala mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová.

A stejný trend vykazují i statistiky letošní. Od ledna do konce února úpičtí policisté řešili 81 trestných činů, což je v porovnání se stejným časovým obdobím roku loňského o 25 případů méně. První dva měsíce tak patří v Úpici v porovnání s uplynulými roky mezi výrazně klidnější.

„Nedokážu říct, jestli je teď město bezpečnější. Bydlím v centru, ve tři ve čtyři ráno slýchám různé věci, ale na to si člověk zvykne," podotkl například Petr Kalousek.

Na celkovou změnu ve vnímání bezpečnostní situace občany města je tak ještě brzy. „Nevím, jestli je teď v Úpici bezpečněji. Snad ano. Nedokážu to přesně říct. Tím spíš, že jsem dosud žádné problémy neměl. Že tu potíže byly a jsou, vím ale jen zprostředkovaně," dodává Jan Dudek.

Jedním z nejzávažnějších letošních případů byla oznámená loupež v baru v Palackého ulici. Tam mělo v únoru dojít k přepadení barmanky. Podle jednapadesátileté ženy dovnitř vstoupili dva maskovaní muži a násilím ji přinutili k vydání téměř 270 tisíc korun.

Po několika dnech vyšetřování ale policisté zjistili, že žena lhala a kvůli špatné finanční situaci si celý případ vymyslela.

Úpické ulice začínají být bezpečnější

Kriminalita v úpickém regionu minulý rok klesla a stejný trend zatím vykazují i letošní statistiky. Vloni zdejší policisté řešili 281 trestných činů, to je proti roku 2013 o 42 méně.

„Objasnit se jich povedlo 183, něco málo přes 65 procent. V roce 2013 se podařilo vyřešit 215 skutků," informovala mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová. To je o 1,5 procenta více. Objasněnost trestných činů na celém územním odboru Trutnov se v roce 2013 dostala lehce přes 55 procent.

Víc lidí i kamery

Kde hledat důvody zlepšujícího se stavu? Především došlo s ohledem na vývoj bezpečnostní situace k navýšení početního stavu o 2 policisty. V současné době jich na Obvodním oddělení v Úpici slouží 22.

Na řešení situace se podíleli i lidé z Dopravního inspektorátu v Trutnově, policejní psovodi, policisté z kraje a městští strážníci z Trutnova. Pokračuje i spolupráce s Úřadem práce v Trutnově, resp. úpickou pobočkou. Poslední společná akce se konala 27. února a výsledkem jsou dvě odhalené nelegálně zaměstnané osoby, které přitom braly od státu podporu.

Svůj vliv má i preventivní opatření v podobě čtyř kamer, které zajistilo město. Sledují předem vytipovaná místa, kde dochází ke zvýšené trestné činnosti, rušení nočního klidu a veřejného pořádku. „Díky tomu lze operativně reagovat a záznamy zpětně vy-užívat při šetření přestupků a trestné činnosti," doplnila Šárka Pižlová.

Městská nebude

Častým požadavkem ze strany veřejnosti bylo zřízení vlastní městské policie. Návrh zastupitelé města projednávali několikrát ale nikdy ho neschválili z finančních důvodů. Naposledy se tak stalo před necelým měsícem, 25. února.

Prošlo ale rozšíření kamerového dohlížecího systému, zastupitelé také pověřili starostu Jaroslava Hůlka jednáním se strážníky v Trutnově a Dvoře Králové nad Labem o dohledu nad kamerami a provozování služeb městské policie na území Úpice.