Místostarosta města Úpice, předseda tamní tělocvičné jednoty a dlouholetý pořadatel vrcholných běžeckých závodů v regionu Karel ŠKLÍBA (ČSSD) byl jmenován, jako odborník na oblast sportu, poradcem ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.

Odkud k vám dorazila nabídka, abyste pracoval jako poradce ministryně školství?
Poměrně úzce jsem spolupracoval s předchozím ministrem Chládkem, který se jako jediný po delší době začal zabývat také sportem a ne pouze školstvím a státními maturitami. Naše organizace s tehdejším vedením ministerstva byla v kontaktu zejména ohledně pořádání mezinárodních závodů, které připravujeme s TJ Maratonstav. Nová ministryně nyní hledala lidi do svého týmu. A protože jsem byl v kontaktu s předchozím vedením, asi tam mé jméno nějak zůstalo a byl jsem osloven. Část této šance přisuzuji také sociální demokracii.

Proč jste se ji rozhodl přijmout?
Protože chci, aby se v práci Marcela Chládka pokračovalo. On se o regionální tělovýchovu zajímal. Věděl, že v nejmenších jednotách a klubech dole jsou ti největší chudáci, kteří nemají žádné peníze jen proto, že nehrají vysokou ligu a nemají profesionály. Pořád se někdo zajímá o vršek, o výkonnostní sport ale nikdo. Teď to bylo nastartované dobře, a tak bych v tom chtěl pomoci i současné ministryni.

Zástupce pro sport

Zejména sport je tedy odvětvím, v němž byste měl být Kateřině Valachové k ruce?
Ministryně Valachová sháněla lidi činné v tělovýchově. Měl bych být zástupcem sportu pro všechny. Chtěl bych tímto způsobem prosazovat zájmy nejmenších jednot, klubů od spodu. Tady bych se svými zkušenostmi mohl být platný. Jsem ve sportu angažovaný dlouhodobě, pracuji už třicet let jak v oddílu, kde opravdu živoříme, tak i u atletické reprezentace.

Kde vidíte chyby současného systému?
Myslím, že pro oddíly výkonnostního sportu, kde je x kmenových sportovců a třeba tři čtyři reprezentanti, je to špatně nastavené. Reprezentanti nějakou korunu jetě dostanou, ale všichni ostatní prakticky nemají šanci, aby se do té špičky mohli dotáhnout. Musí na to mít nějaké podmínky. A pokud jim je nevytvoří oddíl, který prakticky nemá peníze, nevytvoří jim je nikdo. Vytvoření podmínek stojí peníze, ale Česká unie sportu (dříve ČSTV – pozn. aut.), jednotlivé svazy ani ministerstvo nedají ani korunu. Tak kde to jsme?

Chybí ve svazech vůle zabývat se jednotami, jak říkáte, dole?
Lidi, kteří jsou na jednotlivých svazích, vědí, že jde výkonnostní sport do kytek. Bohužel se s tím ale musí něco dělat úplně zvrchu. Protože když nikdo nedá peníze svazům, nemůže svaz nic rozdělovat oddílům. Proto to vypadá, že výkonnostní sport neskutečně upadá. A to se netýká jen atletiky, ale i třeba o fotbale každý říká, jak v nižších soutěžích kvalita padá.

Máte už konkrétní představy, jak byste systém financování oddílů na nižší úrovni upravil?
Bude záležet na tom, co bude nová paní ministryně chtít. Teď mi přišla pozvánka s požadavkem, abychom se vyjádřili ke kariérnímu řádu. Proč bych se měl k něčemu takovému vyjadřovat? To ať si vymyslí ministerstvo.

Nějakou představu jste ale nabídnout musel.
Řekl jsem, že protože třicet let dělám v atletickém hnutí a jsem předsedou Sdružení organizátorů běžeckých závodů po celé republice, znám názory lidí, které se ve všech krajích s tím mým ztotožňují. Zatím ale nemám přesné zadání, co přesně ode mě bude paní ministryně chtít. Je to čerstvé, potvrdil jsem to teprve před týdnem ve čtvrtek.

Takže až časem poznáte své případné úkoly?
Ano. Ale jestli po mě budou chtít kariérní řád? Kvůli tomu by, z mého pohledu, asi nemělo význam do Prahy jezdit. Smysl, že jsem do toho šel, vidím úplně někde jinde.

Časové vytížení

Nebude vám tato funkce ubírat potřebný čas pro pozice ve firmě a v úpickém zastupitelstvu?
Nebude to náročné na čas. Abych kvůli tomu musel jezdit pravidelně do Prahy, to ne. V tom případě bych na to nekývl. Ale bylo jasně řečeno, že to bude časově postavené rozumně a odehrávat se také prostřednictvím elektronické pošty a podobně. Do Prahy jinak jezdím stejně. Ale pokud by to mělo být náročné na čas, opravdu bych do toho nešel.

Budete tedy zaměstnaný na částečný úvazek?
Tak to ještě vůbec netuším, jak tyhle věci budou fungovat. Opravdu jsme se o tom nebavili, je možné, že to bude na dobrovolnosti. Ale opravdu zatím nevím podrobnosti.

Kdy se váš tým poprvé sejde?
Bohužel úvodní pondělní schůzky se nemohu zúčastnit. Byla svolána vcelku narychlo a já už mám delší dobu domluvené jednání na Královéhradeckém kraji u hejtmana. A tam už to nechci bortit.

Sedmnáctičlenný poradní tým

Tým poradců ministryně školství Kateřiny Valachové (za ČSSD) má vedle předsedy Petra Pavlíka dalších 17 členů. Jsou mezi nimi akademici i lidé z praxe zaměření na různé oblasti, jako je regionální školství, inkluze, odborné vzdělávání, věda nebo sport. Jeho členkou je například děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Radka Wildová nebo odbornice působící na této fakultě Jana Straková, která se zaměřuje především na základní a střední školství. Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity zastupuje proděkan Tomáš Janík. Na Pedagogické fakultě UK v Praze působí rovněž odbornice na inkluzi Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Se začleňováním různým způsobem znevýhodněných dětí do běžných škol mají zkušenosti i další poradci, Karin Marques z Nadace Open Society Fund a ředitel ZŠ Poběžovice Vladimír Foist. Dalšími reprezentanty vzdělávání jsou náměstkyně moravskoslezského hejtmana Věra Palková, ředitel Střední školy technické v Praze Drahoslav Matonoha a koordinátorka vzdělávání ve společnosti Škoda Auto Alexandra Králíková. Do poradního týmu byla pozvána bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Poradci pro oblast sportu jsou komunální politik Jan Schneider a předseda TJ Maratonstav Úpice Karel Šklíba, který má zkušenosti s organizací sportovních akcí pro veřejnost i s prací s mládeží. Zatím není jasné, jak přesně bude činnost skupiny poradců vypadat.