VIII. Mezinárodní lyžecký závod distanční na padesát kilometrů o věčně putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v Království českém měl na Hod Boží Velikonoční na startu u Labské boudy šest borců, za nimiž pak vyjelo dalších devět turistů, jejichž cílem bylo trasu vůbec dokončit. O trofej se utkali čtyři Češi a dva Němci.

Příjemné předjarní počasí se však brzy zhoršilo, v dešti a vánici všichni vzdali. Kromě jediného – šestadvacetiletého Bohumila Hanče, zedníka z Hrabačova u Jilemnice. Uznávaný lyžařský přeborník se řítil dál bílou tmou jen v košili a bez čepice.

Pravděpodobně poblíž Harrachových kamenů se setkal s přítelem V8clavem Vrbatou, sedmadvacetiletým tkadlecem z Mříčné, který jej původně přišel povzbudit v těžkém klání. V divoké sněhové vichřici pak spoře oblečenému, podchlazenému a vyčerpanému Hansovi dal svůj kabát a čepici, pak se vydal pro pomoc. Hanče sice nalezla záchranná četa ještě živého, ale krátce nato na Labské boudě zemřel. Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý.

Bohumil Hanč byl pohřben v Jilemnici, Václav Vrbata v Mříčné u Jilemnice.

Bohumil Hanč (19. 11. 1886 – 24. 3. 1913)
V roce 1907 získal svůj první titul z mistrovství zemí Koruny české v běhu na lyžích na 50 km. Od té chvíle mohl užívat titul Mistr lyžař. Hanč získal mistrovský titul i v následujících letech 1908 a 1909.

Václav Vrbata (11. 10. 1885 – 24. 3. 1913)
Člen lyžařského odboru TJ Sokol.
S Bohumilem Hančem se znali ze Sokola a také z vojny. Sloužili spolu v Sarajevu v císařské armádě a stali se blízkými přáteli.

Synové hor

Smutný příběh se stal námětem povídky Synové hor, kterou napsal František Kožík a v roce 1956 ji pod stejným názvem zfilmoval režisér Čeněk Duba.

Do role Bohumila Hanče obsadil Josefa Beka a jeho přítele Václava Vratu hrál Jiří Vala.

Tak se široká veřejnost dozvěděla o neštěstí, které dodnes nebylo zcela jasně vysvětleno.

O podrobný popis se v knihách Na hřebenech vichřice a Drama na Zlatém návrší snažil Hradečák Miroslav Rampa.

Horská služba

Nová známka připomíná sté výročí tragédie Hanče a VrbatySnaha Václava Vrbaty zachránit kamaráda s nasazením vlastního života se stala impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné Horské služby v Krkonoších.

24. březen tak každoročně slaví členové Horské služby jako svůj svátek.

Tragickou událost připomínají dvě mohyly – velká na Zlatém návrší a malá nedaleko Pančavského vodopádu.

O tom, že si lidé v Krkonoších nepřestali nezištné pomoci kamaráda kamarádovi vážit, svědčí Vrbatovo návrší, Vrbatova bouda a také jméno výrazného žlabu v Harrachově jámě. Vzpomínkou na události z roku 1913 je i Hančův memoriál, jehož 86. ročník se běžel tento víkend okolo Horních Míseček.