Hradecké gymnázium J. K. Tyla ožilo, dva a půl roku v jeho chodbách a učebnách úřadovali stavebníci. V pondělí se tam opět nahrnuli studenti.

„Vnitřek školy je vlastně stále stejný, jen je nový. Je dobře, se se povedlo zachovat dobový ráz školy," rozhlížel se po učebnách Zdeněk Fink, primátor Hradce, který na gymnáziu sám studoval.

Nová tělocvična
i sportoviště

• Opravy gymnázia vyšly na 99,5 milionu korun.
• S rekonstrukcí se začalo v roce 2012.
• Školu navštěvuje přibližně 600 studentů.
• V roce 1924 budovu vyprojektoval architekt Josef Gočár.
• Rekonstrukce se netýkala jen budovy, interiéru a vstupního schodiště, ale také tělocvičny, sportovišť a odpočinkových ploch.

Podobně reagovali i studenti. „Je to tady nový, čistý," znělo davem, který se před pondělní desátou hrnul do školy a pak rychle rozděloval do jednotlivých tříd.

Změny a to podstatné jsou však patrné už na druhý pohled. Učebny jsou moderně vybavené, tedy až na jednu, u které je to ale záměr. Lavice, skříně, světla, pomůcky pro fyziku, chemii i přírodovědu  to všechno vypadá jak z počátků minulého století. K dokonalosti třídu přivedli architekti i tím, že světla ovládají retro vypínače a k umytí slouží dobové umyvadlo.

Přesto nepůjde o muzeum, studenti ji budou využívat. „Bude se tady učit ruština, protože má nejméně hodin a nechceme třídu příliš zatěžovat," vysvětlil ředitel gymnázia Robert Novák.

Původní vzhled má i ředitelna. Nábytek, stojánek na razítka nebo starý telefon našli ve sklepích gymnázia. Šéf školy tam ale sedět nebude. „Budu zde vítat návštěvy, pracovat budu vedle," potvrdil.

Další raritou je výtah, který neznalý na chodbách prostě nenajde. Moderní vzhled se s koncepcí jednoduše neslučoval, tak je schovaný za dobovými dveřmi. „Gočár ho plánoval už tehdy, ale nezrealizoval," řekl ředitel.

Přestože se při rekonstrukci dbalo na zachování odkazu slavného architekta, pokroku uniknout nelze. „Dbal jsem na to, abychom měli to nejmodernější vybavení, co se týká datových služeb, troufám si říci, že máme nejrychlejší internet ve městě," dodal Novák.