Vedle toho, že mnozí 26letému střelci dokonce svým způsobem fandí, se další pozastavují nad fatálním selháním prezidentovy ochranky. Zvlášť když ta se při řadě jiných, dokonce méně veřejných akcí chová i k novinářům velmi přísně.

„Když byl prezident v červnu na Smetanově Litomyšli a domlouvali jsme si s ním rozhovor, ochranka nás sledovala jak ostříž. Třeba když šli novináři za ním do vedlejšího sálu, pán z hradního protokolu do mě strčil a začal mi vytýkat, že jdu moc rychle. O to spíš mě překvapilo, jak v Chrastavě ochranka zaspala, když si vzpomenu, že v Litomyšli jsme pomalu nesměli Klausovi ani stát za zády, neustále nás hlídali a kontrolovali, co máme v ruce, co děláme…," podotýká šéfredaktorka Svitavského deníku Iveta Nádvorníková.

„Střelcův čin bych nebagatelizoval tím, že někoho zesměšnil. Pro mě to byla naprostá ukázka selhání ochrany prezidenta a potenciální nebezpečí i pro další ústavní představitele. Co kdyby dotyčný měl pistoli plynovou, nikoliv airsoftovou? Vždyť mohl prezidenta zabít," míní čtenář Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem.

Čtenář Deníku René Flášar tváří v tvář selhání ochranky zase přemýšlí, zda nebyl „útok" sehraným konspiračním divadlem. „Co když se vláda zhrozila nad průzkumy volebních preferencí, které v mnoha krajích naznačují vítězství KSČM, a za pomoci tajných služeb se rozhodla jednat… Našla jednoduššího člověka z řad sociálně slabších, něco mu zaplatila, slíbila, že jej ochranka nezlikviduje…, ale hlavně aby pak řekl, že sympatizuje s KSČM… A je to, lidé se leknou údajného hrozícího násilí a vláda má zase nějaké body ve volbách jisté," napsal Flášar. Podotkl přitom, že sám komunisty nevolí ani náhodou.

Poslanec ČSSD Jan Chvojka se zase pozastavil nad tím, že se Klaus jel nechat vyšetřit od lékařů. „Když jsem byl malý, tak na mě také párkrát kamarádi zaútočili plastovou pistolkou. Do nemocnice mě ale kvůli tomu nikdy nevezli," napsal Chvojka na Facebook.