Státní zemědělská a potravinářská inspekce provedla v poslední době několik kontrol v celé republice a hříšníky našla i na Rychnovsku.
Například v Rokytnici v Orlických horách uzavřela malou prodejnu potravin, která se nachází na náměstí. Inspektoři totiž v obchodě našli myší trus a potraviny, které byly škůdci poškozeny. Ani stěny krámu nebyly nejčistší, ba právě naopak, a stejné to bylo i s podlahou. Inspekce prodejnu uzavřela 22. ledna. Zákazníci v ní mohli znovu zakupovat o čtyři dny později.

Nemilé překvapení v podobně nevábně vypadající a ještě hůře vonící anglické slaniny na kontrolory čekalo v obchodě v Trnově. K dostání tu měli opravdu „lákavou" lahůdku. Výrobek zapáchal po kažení, což z ní podle inspekce dělá nebezpečnou potravinu. Navíc nebylo jasné, do kdy ji je možné konzumovat a dokonce ani odkud pochází.

Datum použitelnosti je přitom velmi důležité. Stanovuje ho výrobce a ukončuje tak dobu, po kterou si potravina podléhající rychlé zkáze, při dodržování skladovacích podmínek, zachovává své specifické vlastnosti a splňuje požadavky na bezpečnost. Po tomto datu nesmí být potravina prodávána.
Zkaženou uzeninu objevili inspektoři v Trnově na začátku ledna.

Zaměřují se však i na další dodržování předpisů. Například na správné uvádění alergenů v potravinách.