Z těchto tří přebíracích míst byl nejrychleji sečten okrsek Bašnice. Výsledky byly známy devatenáct minut po uzavření místností.

Štefan Matuš z jičínského odboru správních agend se svěřil, že k menší krizi přeci jen došlo. V jičínském okrsku Soudná v pátek okolo sedmé hodiny vypadl proud a tento stav trval více než hodinu. Komise tak rozmáhající se šero musela rozehnat pomocí svíček. Příliš velké komplikace to však neznamenalo.

O poklidných volbách hovoří také Zdeňka Švorcová z novopackého městského úřadu i její hořický kolega Vladimír Medo. Společně se také krátce po konci voleb shodli, že účast byla s nejvyšší pravděpodobností rekordně nízká. Ačkoliv se nemohli vyjádřit přesně, protože s výsledky Český statistický úřad čekal až na dokončení voleb v ostatních státech Evropské unie, odhadli, že k urnám dorazilo jenom patnáct až dvacet procent voličů.

Velký zájem

Přesto se Jičínskému deníku podařilo dopátrat, která skupina lidí měla o Evropský parlament značný zájem. Ochotu volit totiž projevilo velké množství občanů, kteří jsou nyní ve výkonu trestu ve Věznici Valdice. V zařízení je nyní 898 odsouzených, z čehož 812 se mohlo účastnit voleb. Pouze 170 lidí z tohoto počtu se vyjádřilo, že o klání nemají zájem. Navíc lze říct, že hlas každého vězně byl cennější než kdy dříve. Hodnotu každého volebního lístku totiž znásobila právě nízká celorepubliková účast.

Želízko

Zřejmě nejvýraznějším želízkem z našeho nejbližšího okolí byl Rudolf Cogan, starosta Nové Paky a kandidát za TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí. Na volebním lístku byl čtrnáctý v pořadí. Zeptali jsme se ho na jeho pocity krátce po uzavření místností. „Mě to štve. Rozčilují mě všichni kandidáti, kteří sází na nenávist vůči Evropské unii. Tato unie je pro Novopačáky nebo Jičíňáky úplně stejný nepřítel jako Česká republika. Vždyť takové myšlení je úplně absurdní a nemístné. " nešetřil kritikou.