Kastelán lodžie Jiří Vydra vzpomenul, že vloni kdosi ulomil kliku na dveřích ve zrekonstruované části památky. Jde o druhý nejvážnější případ vandalství.

„Často zde ale vidíme třeba cyklisty, kteří si lodžii pletou s jízdním sportovním areálem. Někdy se stává, že si sem děti přijdou zahrát fotbal, což by také neměly," uvedl.

Vandal ve vozidle do parku vnikl směrem od železničního přejezdu v Sedličkách. Podle svědka určitou dobu jezdil po zeleni. To, zda jeho nájezd na pravou stranu barokních schodů byl náhoda či úmysl, není jisté, každopádně však výtržník svým činem způsobil škodu okolo 15 tisíc korun, nehledě na to, že se mohl propadnout do sklepení pod schodištěm.

„Patnáct tisíc považujme za velmi hrubý odhad. Poškození ještě neobhlédl kameník. Potom budeme vědět více," dodal kastelán. Očitý svědek si dokázal zapamatovat značku vozidla krom jednoho znaku. Policie po viníkovi pátrá. Lodžie je zastavením turistů. „Nechápu, že si někdo neváží památek. Chápu, že se policie nemůže uhlídat všechno. Hlavně si tím nesmíme zkazit náladu, památky tu budou stále, ti vandalové je nepřežijí," řekl Zdeněk Doubek, který přijel na návštěvu z Liberecka.

Mluvčí jičínské Policie ČR Hana Klečalová redakci sdělila, že vandala se ještě nepodařilo dopátrat.

Vedoucí jičínského odboru kultury Marie Faruzelová potvrdila slova Jiřího Vydry: výtržnictví v lodžii je spíše výjimečným jevem. „Myslím si, že právě toto místo je zatím poměrně slušně před vandaly uchráněno. Co se prevence týče, obtížně se v takto otevřeném prostoru vytvářejí nějaká konkrétní opatření. Každopádně městská policie má tento cíl jako jednu z priorit. Trvale je osvícen hlavní vchod," konstatovala.

Město ve Valdštejnské lodžii provádí průběžné opravy. Za posledních 25 let do objektu investovalo zhruba 42 milionů korun. V posledních dvou letech prošla proměnou část interiéru zámečku. Město v lodžii vybudovalo kavárnu a společenskou místnost. Dále také zprovoznilo místnost, dnes označovanou jako Theatron. „Právě v tomto období se provádí oprava kotelny včetně výměny kotle na tuhá paliva za kotel plynový," sdělila Marie Faruzelová.

Valdštejnská lodžie se stala jedním z kulturních uzlů města. Operuje v ní sdružení, které v prostranství historické památky organizuje kulturní akce, jako jsou divadelní představení, čtení pohádek, taneční kurzy a podobně.