Vlasák v květnových volbách kandidoval do Evropského parlamentu za ODS na čtvrtém místě kandidátky, ale mandát europoslance neobhájil. Zejména díky Vlasákovi však ODS získala v evropských volbách ve stotisícovém Hradci Králové nadprůměrných 14,7 procenta hlasů a skončila s nevelkým odstupem za hnutím ANO a TOP 09.

Oldřich Vlasák
• 58 let
• člen ODS
• místopředseda Evropského parlamentu
• předseda Svazu měst a obcí
• v letech 1998 až 2004 byl primátorem Hradce

Nynější mandát europoslance Vlasákovi skončí s prvním zasedáním nového parlamentu 1. července.

Vlasák, který je také místopředsedou Svazu města a obcí, setrvání v politice nevyloučil již po prohraných volbách do europarlamentu. Při zdůvodnění senátní kandidatury připomněl i známosti s vlivnými lidmi v zahraničí a v Praze. „Věřím, že jako senátor dokážu pro své rodné Hradecko tyto kontakty využít," uvedl.

Vlasák se ve volbách do Senátu na Hradecku utká například s lékařem Jaroslavem Malým (ČSSD), náměstkyní hradeckého primátora Annou Maclovou (KDU-ČSL), hradeckým zastupitelem Lubomírem Štěpánem (KSČM), či podnikatelem Pavlem Křížkem (Strana zelených).

Současným senátorem je někdejší sociální demokrat a bývalý člen SPOZ Vladimír Dryml. ODS nikdy v minulosti senátorský post v Hradci Králové nezískala.